PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wojewoda lubuski: Polski Ład to wizja nowoczesnego i sprawiedliwego państwa

Wojewoda lubuski: Polski Ład to wizja nowoczesnego i sprawiedliwego państwa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-18 11:00:00
Polski Ład

Polski Ład jest spójną i kompleksową wizją nowoczesnego i przede wszystkim sprawiedliwego państwa – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Ponadto, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda lubuski powiedział, że w połączeniu z tarczą antyinflacyjną ma zapewnić bezpieczeństwo i szanse na rozwój milionów polskich rodzin. Konferencja dotycząca Polskiego Ładu i wsparcia Krajowej Administracji Skarbowej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla podatników odbyła się w poniedziałek w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Polski Ład w ocenie Dajczaka pomoże samorządom

Wojewoda Dajczak mówił, że Polski Ład jest spójną i kompleksową wizją nowoczesnego i przede wszystkim sprawiedliwego państwa. Ocenił, że jest to ważny program, którego dobrodziejstwa doświadczą miliony naszych rodaków, przedsiębiorcy i samorządowcy. Wskazał, że w połączeniu z tarczą antyinflacyjną ma zapewnić bezpieczeństwo i szanse na rozwój milionów polskich rodzin.

Wojewoda lubuski podkreślił, że w ostatnim czasie spotyka się z lubuskimi samorządowcami i rozmawia o naborze do II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz szansach, jakie ze sobą niesie kolejna edycja programu.

„Takie pieniądze, jakie trafiły do lubuskich samorządowców w ostatnim czasie, są kwotami historycznymi, których nigdy nie było. 677 mln zł trafiło do woj. lubuskiego w ramach pierwszego naboru – to pieniądze, które pozwolą samorządom wykonać inwestycje. Są one gwarantem rozwoju poszczególnych wspólnot samorządowych, gwarantem polepszenia jakości życia Lubuszan” – zaznaczył Dajczak.

Wojewoda przypomniał, że trwa drugie rozdanie programu i kolejne setki milionów złotych trafią do województwa lubuskiego, ponieważ poziom dofinansowania będzie podobny jak w pierwszym naborze wniosków.

W czasie konferencji wojewoda odniósł się również do głosów krytyki ze strony opozycji na temat Polskiego Ładu.

„Mamy do czynienia z krytyką opozycji, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i jest bezpodstawna. I byłoby to zrozumiałe, gdyby opozycja nie zgadzała się z ofertą rządu premiera Mateusza Morawieckiego na poziomie wizji czy filozofii i zaproponowała konkurencyjny program rozwoju Polski. Okazję się, że takiego pomysłu nie ma, nie ma też chęci, aby naprawić błędy przeszłości” – podkreślił wojewoda Dajczak.

Odpowiedzi na zapytania dot. Polskiego Ładu

Na konferencji prasowej byłaPolski Ład też mowa o znaczeniu Polskiego Ładu dla emerytów i rencistów.

„Jak przedstawia prezes ZUS, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów na programie Polski Ład nie straci. Dla emerytów i rencistów, którzy mają świadczenia do 4 920 zł brutto, świadczenia na rękę są od stycznia wyższe. Natomiast świadczenia wyższe – w wysokości pomiędzy 4921 zł a 12 800 zł – dla tej grupy Polski Ład będzie neutralny” – wyjaśnił Dajczak.

Emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie – w skali kraju 430 tys. osób otrzyma to wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł. W woj. lubuskim wyrównanie te otrzyma 6,5 tysiąca świadczeniobiorców na łączną kwotę 600 tys. zł.

Na konferencji poinformowano, że na portalach internetowych: wiecejwportfelach.gov.pl i podatki.gov.pl znajdują się informacje na temat podatkowej reformy oraz przewodniki dotyczące konkretnych zagadnień i rozwiązań np.: ulga dla klasy średniej, PIT-2, PIT-0 dla seniora.

Dodatkowo na portalach znajdują też bazy Q&A na bieżąco aktualizowane. Pytania są podzielone tak, aby każdy mógł łatwo odnaleźć interesującą go informację. Wparcia udziela też Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Po połączeniu się Infolinią KIS i wybraniu numeru 8 następuje przekierowanie do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej.

Ponadto uruchomiono dyżury dotyczące Polskiego Ładu w urzędach skarbowych w godzinach 8:00-19:00. Każda osoba może zadzwonić lub przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania lub wyjaśnić wątpliwości.

Natomiast od soboty trwają webinaria i livechaty dotyczące przede wszystkim zagadnień związanych z obliczaniem wynagrodzeń pracowników po zmianach wprowadzonym rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 r. Z przedsiębiorcami kontaktują się również pracownicy urzędów skarbowych celem analizy potrzeb wsparcia ich kadr księgowo-finansowych przy wyliczaniu wynagrodzenia na nowych zasadach.

Czytaj też: Polski Ład w ogniu krytyki internatów. Ich obawy mogą być uzasadnione

PAP/fot. fb Lubuski Urząd Wojewódzki 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Przez wojnę w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża


Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Zielony Ład należy natychmiast zawiesić


BULT SMOGOWICZE