PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża

Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-16 17:30:00
Wojciechowski

Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział komisarz Wojciechowski.

Dodał, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie w eksporcie produktów rolnych.

Wojciechowski o ukraińskim eksporcie

,,To jest kontynuacja dialogu, który prowadzimy na rożnych forach" – powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa Polski, USA i Ukrainy.

Wojciechowski dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.

,,Ukraina ma do wyeksportowania duże ilości zbóż, powinna eksportować 5 mln ton zbóż miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego" – powiedział.

Dodał, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

,,Możemy się spodziewać poważnych problemów w związku z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego" – powiedział unijny komisarz.

Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek, oraz ograniczeniu formalności przy kontrolach granicznych. Ta koordynacja – jak powiedział Wojciechowski – ma na celu, aby "jak najwięcej z tych 5 mln ton (zbóż) miesięcznie trafiło do miejsc przeznaczenia".

,,Podzielamy pogląd, że zboże kradzione z Ukrainy przez Rosję nie może być sprzedawane. Trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja nie była beneficjentem agresji na Ukrainę i żeby ta część eksportu, którą Ukraina utraci – bo jakąś część utraci – nie była zastępowana przez Rosję" – powiedział Janusz Wojciechowski. 

Wojciechowski

Czytaj też: Henryk Kowalczyk zapowiada pomoc w eksporcie ukraińskiego zboża

PAP/fot.MRiRW


Andrzej Gantner: Produkcja żywności w Polsce nie została ograniczona

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-28 13:30:00

Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

BULT SMOGOWICZE