PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wojciechowski o reformie WPR: celem jest rozwój małych i dużych gospodarstw

Wojciechowski o reformie WPR: celem jest rozwój małych i dużych gospodarstw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-26 16:15:00
Wojciechowski

W piątek we Wrocławiu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił o celu reformy Wspólnej Polityki Rolnej. 

W piątek we Wrocławiu odbyła się konferencja "Wyzwania dla bezpieczeństwa żywności w zmieniającym się świecie. Głód to największy wstyd XXI wieku", organizowana przez europosłankę Beatę Kempę. Unijny komisarz ds. rolnictwa tłumaczył, co jest celem reformy WPR. Jak wskazał jest to ratowanie i zapewnienie możliwości rozwoju małym i średnim gospodarstwom. Dodał, że to właśnie na tych gospodarstwach oparty jest polski system rolniczy.

Wojciechowski o reformie WPR

Podczas piątkowej konferencji we Wrocławiu Wojciechowi poinformował, że we wtorek Parlament Europejski zatwierdził reformę WPR. Poparło ją – jak mówił - 452 posłów przeciwko 178.

„To największa reforma wspólnej polityki rolnej od 30 lat, która przestawia rolnictwo na funkcjonowanie w sposób bardziej zrównoważony” – powiedział.wojciechowski wpr

Jak ocenił, stwarza ona dobre podstawy do tego, żeby rolnictwo europejskie stało się bardziej przyjazne dla środowiska, klimatu, dobrostanu zwierząt, a także, żeby skorzystali na tym sami rolnicy. Wskazał również, że w centrum tej reformy są małe i średnie gospodarstwa

„Przewidujemy dla nich wzmocnienie wsparcia, nie chcemy żeby te gospodarstwa znikały. W ciągu jednej dekady w Unii Europejskiej zniknęło niestety 4 mln takich gospodarstw, a tempo ich likwidacji to było mniej więcej tysiąc gospodarstw dziennie. Małe i średnie gospodarstwa traciliśmy w niesłychanie szybkim tempie i to się ma zmienić” – mówił Wojciechowski.

Poinformował, że każdy kraj członkowski UE, w tym także Polska, musi taki krajowy plan przygotować i do końca roku złożyć w Komisji Europejskiej.

„Komisja będzie następnie je analizować i zatwierdzać bądź odmawiać zatwierdzenia” – dodał Wojciechowski.

Cele reformy 

Wojciechowski ocenił, że reforma ta daje szanse np. rolnictwu ekologicznemu.

„Ogromnie rośnie na świecie zapotrzebowanie na zdrową żywność. Małe i średnie gospodarstwa - jeżeli się stworzy system wspierania ich w uzyskiwaniu certyfikatów ekologicznych - mogą na tym ogromnie skorzystać. Polska ma znakomite warunki, żeby być jednym z głównych potentatów w produkcji żywności ekologicznej” – zauważył.

Dodał, że reforma kładzie nacisk m.in. na krótkie łańcuchy dostaw, dostawy na lokalny rynek, systemy jakości.

„To także rolnictwo precyzyjne, a więc płacenie rolnikom i nawet umożliwianie inwestycji w tym zakresie, żeby rolnicy właściwie stosowali nawozy, tam gdzie rzeczywiście są potrzebne, a nie wysiewali je na próżno, żeby m.in. opierali się na obserwacjach satelitarnych. Niesłychanie ważny jest także dobrostan zwierząt, płacenie za takie praktyki, które też wielu rolników dobrowolnie od dawna wprowadza: letni wypas bydła, więcej przestrzeni w budynkach, żeby zwierzęta nie były nadmiernie stłoczone, chów na ściółce, wybieg dla zwierząt, oparcie hodowli na własnych paszach – to są te rzeczy, które mogą znakomicie pomóc tym małym i średnim gospodarstwom” – przekonywał Wojciechowski. 

Jak zaznaczył, polski system rolniczy oparty jest właśnie na małych i średnich gospodarstwach. W Polsce jest 1,3 mln gospodarstw rolnych, z czego 950 tys. ma nie więcej niż 10 hektarów, a 1,16 mln nie więcej niż 20 hektarów.

Sprawdź: WPR – Parlament Europejski zagłosuje nad reformą rolną

fot.pixabay.com/ fot. 2 Claudio Centonze/European Union, 2021