PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wojciech Jakóbik: Klaus Ernst jest rosyjską tubą propagandową

Wojciech Jakóbik: Klaus Ernst jest rosyjską tubą propagandową

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-10 12:00:00
Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info słowa niemieckiego polityka Klausa Ernsta o tym, że sankcje nałożone na Rosję za wywołanie wojny zawodzą.

Deputowany niemieckiej partii Lewica Klaus Ernst ocenił w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post", że sankcje wprowadzone wobec Rosji zawodzą, a Niemcy „strzelają sobie w stopę”. Przekonywał również, że mimo wojny na Ukrainie trzeba rozmawiać z Rosją o uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, by zapobiec racjonowaniu gazu w kraju.

ŚwiatRolnika.info: "Sankcje wobec Rosji zawodzą" – stwierdził niemiecki polityk Klaus Ernst. Domaga się on wznowienia rozmów z Rosją. Czy sankcje rzeczywiście zawodzą?

Wojciech Jakóbik: Należy zacząć od tego, że Klaus Ernst jest rosyjską tubą propagandową regularnie obecna w rosyjskim sputniku i przedstawicielem tej grupy polityków w Niemczech, którzy realizują interesy Kremla w tym kraju. Tak jest w przypadku najostrzejszych polityków lewicy, jak on, ale także skrajnie prawicowej Alternative für Deutschland po drugiej stronie osi sporu politycznego. Nie warto powtarzać tez Klausa Ernsta, bo mówi on to, co chcą Rosjanie.

ŚwiatRolnika.info: Komunista, czy "pożyteczny idiota"?

Wojciech Jakóbik: Klaus Ernst to jeden z polityków niemieckich, którzy zawsze mówią to, co Rosja i tylko możemy spekulować, co do prawdziwego powodu tego stanu rzeczy.

ŚwiatRolnika.info: Niemcy coraz głośniej mówią o tym, że nie mają gazu. Pojawiły się pomysły, aby kraje członkowskie Unii Europejskiej wsparły Niemcy swoimi rezerwami. Czy Polska powinna dzielić się swoimi rezerwami, czy Niemcy powinny płacić wysoką cenę za błędy popełnione w przeszłości?

Wojciech Jakóbik

Wojciech Jakóbik: To nie kwestia woli, tylko przepisów, które zostały wprowadzone przy walnym udziale Polaków po to, żeby państwa unijne mogły sobie pomagać w razie kryzysu. Polacy popierali rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu z tego względu, że liczyli na pomoc Niemiec w razie kryzysu dostaw gazu do Polski. Paradoksalnie może się okazać, że te regulacje sprawia, że to Polacy udzielą pomocy Niemcom w sposób ściśle uregulowany i z ochrona odbiorów wrażliwych w Polsce jak szpitale, szkoły. Takie jest prawo, które będzie służyć Unii Europejskiej jako całości. Należy go przestrzegać, czy do w odniesieniu do Polski, czy do Niemiec.

ŚwiatRolnika.info: Z uwagi na wojnę na Ukrainie Nord Stream 2 "nie działa". Czy jest jednak możliwości, że w przyszłości zostanie on uruchomiony?

Wojciech Jakóbik: Duża część sceny politycznej w Niemczech wysyła sygnały o tym, że byłaby gotowa do rozmów z Rosjanami po tym, gdyby Ci zatrzymali się co najmniej na Ukrainie. Dlatego los Nord Stream 2 wciąż pozostaje nierozstrzygnięty. Najlepiej byłoby go rozmontować dla dobra całej Europy.

ŚwiatRolnika.info: Niemcy zainwestowały miliony w Nord Stream 2. Raczej niechętnie pozwolą na jego rozmontowanie.

Wojciech Jakóbik: Minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck zaproponował, aby wykorzystać część infrastruktury Nord Stream 2 do dostaw gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i innych kierunków. Należy kibicować temu pomysłowi.

ŚwiatRolnika.info: Jak Polska przygotowała się do kryzysu?

Wojciech Jakóbik: Polska przygotowała się lepiej niż niejeden kraj Europy Zachodniej. Uzbieraliśmy zapasy gazu. Mamy terminal LNG. Mamy gazociąg w Norwegii. Nie znaczy to jednak, że nie będzie trudności. Cała Europa doświadczy kryzysu energetycznego, jeszcze bardziej niż teraz. Ceny mogą być jeszcze wyższe. Natomiast w Polsce problemy z zakresu bezpieczeństwa dostaw mogą być mniejsze niż w innych krajach. Dzięki temu, że odrobiliśmy lekcję ze wspólnego planu ograniczenia zależności od Rosji. Teraz wszyscy będą odrabiać ją, a Ci z zaległościami będą mieli więcej pracy.

Czytaj także: Niemiecki polityk: trzeba rozmawiać z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2