PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Witold Choiński: Naukowcy boją się stać po stronie producentów mięsa

Witold Choiński: Naukowcy boją się stać po stronie producentów mięsa

Autor: Oliver Pochwat 2022-01-21 15:22:20
Witold Choiński

Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso, skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info propozycję dodatkowego opodatkowania mięsa w Niemczech. 

W ocenie prezesa związku Polskie Mięso opodatkowanie produktów mięsnych może stać się europejskim trendem. Ma to związek z silnym lobbingiem na rzecz diety bezmięsnej.. 

ŚwiatRolnika.info: Niemcy rozważają wprowadzenie podatku od mięsa. Powodem jest troska o planetę. Czy takie działania mogą uratować środowisko?

Witold Choiński: Uważam, że wręcz przeciwnie. Rozmowy, które mają miejsce w Niemczech, wynikają nie z obciążenia środowiska, a raczej z umowy koalicyjnej. Do rządu weszła partia zielonych, która miała podatek od mięsa w swoim programie i był to jeden z zapisów umowy. Tak przypuszczam.

Jeżeli Niemcy jako jedyni w Europie zaczynają myśleć nad wprowadzeniem podatku od mięsa, to sami sobie strzelą w kolano. Ich mięso będzie dużo droższe niż w pozostałych krajach wspólnoty. Może dojść jednak do tego, że za ich śladem lub za ich namową może rozpocząć się ogólnoeuropejska dyskusja na temat obciążenia podatkiem produkcji mięsa we wszystkich krajach.

Moim zdaniem nie tędy droga. Polskie Mięso zrobiło opracowanie "Wieprzowina – Nowa Perspektywa". Analiza jest dostępną na naszej stronie. Opublikowane w niej badania przeprowadzone przez naukowców pokazują, jak można wykorzystać produkcję zwierzęcą do ochrony klimatu.

Gdybyśmy wykorzystywali odpady poprodukcyjne w przemyśle, to rolnicy i przemysł mięsny mogliby wyprodukować ok. 30,5 terawata czystej energii. W przeliczeniu na jedną na dwutlenek węgla jest to ok. 25 mln ton, który zużylibyśmy do wytworzenia energii elektrycznej.mienso

Zamiast mówić o tym, że należy obciążać podatkiem mięso, lepiej znaleźć rozwiązania, które pomogą przemysłowi i rolnikowi wejść w nowe dziedziny produkcji energii elektrycznej na bazie tego, co mamy czyi odpad pozwierzecych. Dzisiaj najbardziej dynamicznie rozbijające się branże działają w obszarze utylizacji lub recycling. Szukajmy rozwiązań i wykorzystajmy to, co mamy do ochrony świata, klimatu, produkcji, a nie idziemy drugą stroną.

ŚwiatRolnika.info: Sylwia Spurek od lat mówi, że wszyscy powinniśmy jeść warzywa, a podatek od mięsa należy wprowadzić. Czy takie pomysły mogą się rozlać na inne kraje?

Witold Choiński: Bardzo się cieszę, że zadał Pan to pytanie. We wspomnianym wcześniej raporcie opisano cztery aspekty produkcji trzody chlewnej: ekonomiczny, środowiskowy, społeczny i zdrowotny.

W części zdrowotnej przeanalizowane zostały wszystkie badania przez amerykańskich naukowców. Dwa zespoły badały szkodliwość jedzenia mięsa. Okazało się, że nie da się jednoznaczne stwierdzić, że jedzenia mięsa ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Trzeba wziąć pod uwagę jednak to, że są takie osoby jak Sylwia Spurek, którym zależy na tym, aby obciążać jak najbardziej branżę mięsną i wprowadzać podatek od mięsa.
Jest to jedna z ich metod, aby zaistnieć w swoim środowisku. Warto by było, aby Sylwia Spurek zapoznała się niektórymi raportami np.: środowiskowymi, co można zrobić, aby środowisku pomóc, zamiast obciążać dodatkowymi kosztami, a dla środowiska i tak nie będzie miało to znaczenia.

Jest moda na niejedzenie mięsa i mówienie o tym, że mięso jest szkodliwe. Często odbywam takie rozmowy z różnymi przeciwnikami jedzenia mięsa i proszę ich o to, aby poczytali opracowania naukowe, a nie ślepo mówili tak tak, nie nie.

Jest wielu naukowców, którzy boją się mówić prawdę, bo nie jest to dzisiaj modne, żeby stawać po stronie producentów mięsa.

ŚwiatRolnika.info: Czy nie jest tak, że rolnik i rolnictwo stał się przysłowiowym chłopcem do bicia?

Witold Choiński: Absolutnie się z Panem zgadzam. Myślę, że to wynika z tego, że niestety rolnictwo i przemysł rolnospożywczy w stosunku do innych jest biedne. Rolnictwo nie jest w stanie wygospodarować takich środków na promocję i przedstawianie swoich racji, żeby walczyć z potentatami jak Bill Gates, który inwestuje w fabryki, które będą produkowały sztuczne mięso.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE