PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wiktor Szmulewicz: To, co proponuje UE, jest chore

Wiktor Szmulewicz: To, co proponuje UE, jest chore

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-12 13:00:00
Wiktor Szmulewicz

Wiktor Szmulewicz w rozmowie z portalem SwiatRolnika.info skomentował protesty rolników w Holandii, które mają związek z rządowy planem wygaszania rolnictwa.

Rolnicy w Holandii protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Rząd uważa, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt.

ŚwiatRolnika.info: Jak skomentuje Pan protesty rolnicze w Holandii?

Wiktor Szmulewicz: Z punktu widzenia rolników holenderskich mają rację. Bardzo mocno zmniejsza się im produkcje. W kraju, który jest mniejszy od Mazowsza, mają jedną z największych produkcji rolnych w Europie. Kontentacja jest bardzo duża, a programy unijne, które wchodzą najbardziej, uderzać będą w holenderskich rolników.

ŚwiatRolnika.info: Czy rząd Holandii zmieni swoje pomysły związku z tak dużym sprzeciwem społecznym?

Wiktor Szmulewicz: Trzeba podkreślić, że nie jest to w całości pomysł rządu holenderskiego, tylko są to pomysły Unii Europejskiej. Rząd Holandii bardzo głęboko wchodzi w te pomysły i już dzisiaj wiadomo, że dopłaty nie stanowią takiego procentu przychodu jak było to kiedyś. Mówią nawet wprost, że chce zrezygnować ze wszystkich dopłat.

 

Wiktor Szmulewicz

 

Przy takiej intensywności jak oni mają i czerpią dochody z rynku, to ta dopłata zaczyna być nic nieznacząca.
Sam jestem zdania, że to, co proponuje UE jest chore. Być może jednak powinniśmy zastanowić się nad koncentracją i intensywnością rolnictwa w jednym miejscu

ŚwiatRolnika.info: Czy nie jest tak, że rolnik powoli zaczyna być kozłem ofiarnym?

Wiktor Szmulewicz: Lobby różnych organizacji uderzają w tych, którzy są najsłabsi, a dają ważną rzecz, jaką jest żywności. Jeżeli chcemy chronić świat od różnych czynników, to każdy powinien zacząć od siebie. Nie musimy mieć w domu stałej temperatury 25 stopni Celsjusza. Nie musimy pakować wszystkiego w dziesięć opakować foliowych. Każdy korzysta z samochodu do celów normalnych. Każdy chce latać samolotem. Tak się jednak nie zanieczyszcza środowiska. Wszystkiemu winny jest rolnik, który od zawsze produkować żywność. Rolnika najmniej lata samolotami, a najbardziej się go czepiają.

Czyta także: Norbert Kaczmarczyk: Strzelanie do rolników jest niedopuszczalne