PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Wiesław Różański: ASF będzie pojawiał się w Polsce skokowo

Wiesław Różański: ASF będzie pojawiał się w Polsce skokowo

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-12 15:02:00
Wiesław Różański

Wiesław Różański prezes UPEMI w rozmowie dla ŚwiatRolnika.info ocenił sytuację w sektorze wieprzowym. Jak przyznaje Różański, wojna na Ukrainie wpływa na ten sektor.

Ceny skupu żywca wieprzowego pozostają nadal wysokie. Niestety koszty produkcji znacznie wzrosły. Wojna na Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw pasz.

ŚwiatRolnika.info czy rolników zadowalają ceny na rynku wieprzowiny?

Wiesław Różański: I tak i nie. Cena, którą dzisiaj otrzymują rolnicy za wieprzowinę, jest stosunkowo wysoka, ale koszty produkcji zwiększyły się. Ma to miejsce w przypadku pasz. Jedynie Ci, co mogą korzystać z własnych pasz, które mają w swoich zasobach, mogą powiedzieć, że spokojnie oddychają. Nie jest to łatwa sytuacja i nie wiemy, w którym kierunku ona pójdzie. Nie potrafię jednak odpowiedzieć na pytanie, czy wszyscy są z wysokich cen na skupie.

ŚwiatRolnika.info: Czym jest spowodowany wzrost kosztów produkcji?

Wiesław Różański: Głównym czynnikiem, który zwiększa ceny pasz, to wojna, jaka ma miejsce u naszego sąsiada. Ukraina i Rosja są prężnymi producentami zbóż. Ich światowy eksport jest znaczący. Konflikt ten spowodował gwałtowny wzrost cen zbóż, również i w Polsce. To jest jedna z cen tego konfliktu.

ŚwiatRolnika.info: Czy hodowcy obawiają się ASF?

Wiesław Różański: Afrykański Pomór Świń trwa już kilka lat. Pomału musimy się do niego przyzwyczaić. Na pewno przez kilka następnych lat ASF będzie pojawiał się w Polsce skokowo. Już za chwile prace polowe i działania rolników, które są niezbędne do utrzymania ciągłości produkcji, mogą przełożyć się na większe zagrożenie zarażeniem stada świń ASF. Podobnie było rok temu. Zima jest okresem wyciszenia przypadków zachorowań. Widzimy jednak, że Polska w większości jest objęta obszarem zarażenia ASF.
Ogranicza to nam eksport i możliwości zarobku dla rolników. Wiadomo, że w strefach, które są objęte ASF, cena za kilogram tuszy jest o kilkanaście razy mniejsza. Jest to spowodowane tym, że przedsiębiorcy mają ograniczenia w dostępie do rynku. Nie każdy produkt ze strefy może być wprowadzany na rynek. Niektóre mięsa muszą być przetwarzane w temperaturze, żeby mogły trafić do sprzedaży. Cała Europa jest narażona na ASF. W Niemczech ASF spowodował ograniczenie eksportu do Chin, a to przełożyło się na obniżkę cen na rynku europejskim.

Czytaj także: MHP zawiesiło prace zakładu produkcyjnego w obwodzie donieckim


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk z brutalną szczerością: Na spadek cen żywności bym nie liczył


Autor: Oliver Pochwat

Lech Kołakowski: Bioasekuracja to klucz do walki z ASF


Autor: Oliver Pochwat

Monika Piątkowska: Deficyt zbóż najbardziej odczują kraje Afryki Północnej


BULT SMOGOWICZE