O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Henryk Kowalczyk: białoruskie embargo nie będzie trwać długo

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk wypowiedział się na temat białoruskiego embarga m.in. na żywność. Jego zdaniem nie będzie ono trwało długo.

Embargo jest odpowiedzią na sankcje nałożone przez UE na ten kraj w związku z konfliktem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Nie mamy szczegółowych informacji na temat embarga, jakie nałożyła Białoruś na przywóz produktów i towarów m.in. z Polski (...), ale to raczej Białoruś sobie szkodzi tym embargiem i nie powinno ono trwać zbyt długo, taka jest moja opinia" – ocenił w rozmowie z PAP Kowalczyk.

Wicepremier i Minister Rolnictwa o embargo

W jego opinii, dla polskiego eksportu rolno-spożywczego białoruskie embargo jest "jakimś utrudnieniem", ale niezbyt dużym. "Wartość roczna wymiany handlowej z Białorusią wynosi ok. 200 mln euro, co stanowi 0,6 proc, całego polskiego eksportu żywności. Dominującym towarem są jabłka i najbardziej zakaz importu odczuje branża sadownicza, choć nie jest to obecnie najważniejszy kierunek eksportu jabłek, coraz więcej jest ich wysyłanych w innych kierunkach, np. do Egiptu" – zauważył.

Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że po kilku tygodniach "zamieszania", eksport zostanie wznowiony.

W okresie I-X 2020 r. wartość eksportu żywności do Białorusi wyniosła 205,5 mln euro, w analogicznym okresie br. - 194 mln euro (spadek o 5,6 proc.). Najważniejsze pozycje eksportowe - to owoce i warzywa. Import jest znikomy, w 2020 jest wartość była na poziomie 56,8 mln euro.Henryk Kowalczyk 013

Władze Białorusi na początku grudnia br. zapowiedziały, że 1 stycznia 2022 r. wprowadzenie embargo w odpowiedzi na zachodnie sankcje, obejmie ono m.in. mięso wołowe, drób, wieprzowinę, mleko i produkcję mleczną, owoce, warzywa, orzechy, słodycze i inne towary.

Henryk Kowalczyk o walce z ASF

Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania zwalczania ASF i HPAI, podejmując działania na wielu płaszczyznach – zapewnił Henryk Kowalczyk.

Resort rolnictwa przekazał w komunikacie, że wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się w piątek, w formule online, z komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides. Jak dodano, było to pierwsze spotkanie, którego tematem była przede wszystkim kwestia regionalizacji wprowadzanej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Unijna komisarz doceniła polskie wysiłki i starania w walce z grypą ptaków

"Polska jest gotowa do współpracy i wspierania Komisji Europejskiej w jej działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa żywności" – zapewnił wicepremier. Jak podał resort, rozmowa przebiegła "w dobrej atmosferze, która zapowiada dalszą konstruktywną współpracę z Komisją Europejską".

"Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach we współpracy z wieloma instytucjami. Podziękował również Komisji Europejskiej za pozytywne podejście jej służb do ostatnich wniosków Polski o zmianę dotyczącą regionalizacji, dzięki której wiele polskich gospodarstw znalazło się w obszarach, gdzie obowiązują łagodniejsze restrykcje z powodu ASF" – czytamy w komunikacie.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Rok 2022 to walka z ASF i likwidacja jego wirusa

PAP/fot.twitter/MRiRW_GOV_PL

swiatrolnika.info 2023