PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Warzywa i owoce bez zbędnego plastiku? Posłowie apelują do ministra!

Warzywa i owoce bez zbędnego plastiku? Posłowie apelują do ministra!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-15 07:11:08
Warzywa

Posłowie apelują do ministra klimatu i środowiska, aby zrobił coś z tym, że pojedyncze warzywa i owoce w marketach są pakowane w plastik, chociaż wcale nie jest to konieczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do zapytania, nie poznaliśmy jednak żadnych konkretów ani dat.

Warzywa w plastiku – po co?

Pakowanie pojedynczych warzyw czy owoców w plastik w handlu to nadal duży problem. Po co właściwie owija się warzywa w plastik? Sprzedawcy twierdzą, że to bardziej ekologiczne, ponieważ żywność wolniej się psuje i mniej się jej marnuje. W przypadku ogórka taka folia wydłuża jego sklepowe życie o tydzień.

Jednak polscy posłowie postanowili zawalczyć o zakaz pakowania pojedynczych warzyw i owoców w tworzywa sztuczne. Podobny zakaz będzie obowiązywał w Hiszpanii od 2023 r. i to zarówno w marketach jak i małych sklepach osiedlowych, a dotyczyć będzie wszystkich owoców i warzyw pakowanych w porcje mniejsze niż 1,5 kg. Przepisy nie będą dotyczyły tych produktów, które "mogą się zepsuć, jeśli są sprzedawane luzem".

Na razie polscy parlamentarzyści wysłali interpelację do ministra klimatu środowiska. Grupa 25 posłów i posłanek złożyła interpelację z zapytaniem dot. ograniczenia użycia plastiku w sprzedaży owoców i warzyw, w której pytają szefa resortu:

  • Czy ministerstwo prowadzi prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem pakowania w plastik owoców i warzyw?
  • Jeśli tak, to na jakim etapie znajdują się ww. prace? Jeśli nie, dlaczego ww. prace nie są prowadzone?
  • Czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków oraz wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli?
  • Jakie działania dotychczas podejmowało ministerstwo w tej kwestii?

Beyond Meat rozszerza swoją ekspansję na rynek detaliczny

Warzywa i owoce bez plastiku?

Na interpelację parlamentarzystów odpowiedział sekretarzWarzywa plastik stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Jacek Ozdoba. W odpowiedzi na pytanie zaznaczył, że w ministerstwie prowadzone są prace nad zmniejszeniem stosowania i zużycia opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania wszelkich produktów. Warzywa i owoce nie zostały jednak wyszczególnione w odpowiedzi resortu. Sekretarz poinformował, że trwają aktualnie prace nad trzema aktami prawnymi uściślającymi przepisy.

Minister Klimatu i Środowiska dostrzega problem znacznego zużycia opakowań z tworzyw sztucznych oraz związane z tym negatywne skutki dla środowiska. Dlatego m.in. prowadzone są prace nad aktami prawnymi wymienionymi powyżej.

– czytamy w odpowiedzi.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do zapytania, nie poznaliśmy jednak żadnych konkretów ani dat.

noizz.pl/fot.twitter