PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / W sobotę pierwsza po grudniowym kongresie partii Rada Naczelna PSL

W sobotę pierwsza po grudniowym kongresie partii Rada Naczelna PSL

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-15 10:40:05
PSL

W sobotę Warszawie rozpocznie się pierwsze po grudniowym kongresie PSL posiedzenie Rady Naczelnej PSL. Zostanie na niej wybrane Prezydium Rady.

Waldemar Pawlak podkreślił, że w połowie stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na którym zostaną wybrane władze naczelne, to znaczy Naczelny Komitet Wykonawczy i Prezydium Rady Naczelnej. "Chciałbym też, żebyśmy już rozpoczęli taką pracę merytoryczną i zajęli się projektami, które skupiałyby się na ważnych zagadnieniach dla kraju, dla środowisk, które reprezentujemy, na przykład dla przedsiębiorców, rolników, samorządowców" – powiedział były prezes PSL.

Posiedzenie Rady Naczelnej PSL już w sobotę

Na początku grudnia ub. roku kongres PSL wybrał nowe władze partii. Prezesem został ponownie Władysław Kosiniak-Kamysz, a przewodniczącym Rady Naczelnej były prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

Posiedzenie Rady Naczelnej PSL rozpocznie się o godz. 11 w Hotelu Gromada w Warszawie przy placu Powstańców Warszawy 2, a około godz. 15 planowana jest konferencja prasowa.
Obecny wiceszef Rady, poseł Marek Sawicki powiedział, że "na tym posiedzeniu z pewnością będzie wybrane Prezydium Rady, czyli wiceprzewodniczący i sekretarze, a także zatwierdzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego".

Według niego na pewno "będzie też jakaś dyskusja na temat kształtu pracy komisji, które Rada ewentualnie powoła bądź zasygnalizuje ich powołanie, a także bieżące sprawy polityczne".

Waldemar Pawlak informuje o planach Rady Naczelnej

Pawlak powiedział, kongres psl 01że oprócz ukonstytuowania się Rady Naczelnej po kongresie, czyli wybrania Prezydium Rady i zatwierdzenia Naczelnego Komitetu Wykonawczego Rada będzie zmierzała do tego, żeby przyjąć uchwałę, "która dotyczy możliwości obniżenia cen energii w oparciu przede wszystkim o odblokowanie regulacji, które w tej chwili utrudniają rozwój energetyki odnawialnej, a także energetyki prosumenckiej".

Pod koniec ubiegłego roku Pawlak podkreślił, że chciałby, aby Rada Naczelna PSL funkcjonowała w bardzo szerokiej formie. Dodał, że Rada Naczelna i współpraca z prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem powinna opierać się przede wszystkim na gruncie strategicznym.

"Rada Naczelna PSL jest społecznością zróżnicowaną. Są tam osoby, które zawodowo zajmują się polityką tak, jak posłowie i europosłowie, ale są też osoby, które funkcjonują w relacjach społecznych, jak samorządowcy, są przedsiębiorcy, rolnicy. Ludzie aktywni zawodowo w różnych dziedzinach prowadzący na przykład samodzielną działalność gospodarczą. Dlatego chciałbym zaproponować, aby Rada Naczelna funkcjonowała w bardzo szerokiej formie" – mówił wówczas nowy przewodniczący Rady Naczelnej.

Warto dodać, że Pawlak w rozmowie z TVN24 mówił o chęci szerzenia kręgów wsparcia dla PSL.

"Chciałbym popracować nad tym, żeby pobudować więcej takich kręgów wsparcia: sojuszników, sympatyków PSL-u, którzy będą przekazywali swoje propozycje, ale przekazywali je na tyle mocno, że koleżanki i koledzy, którzy są w Sejmie, w Senacie, będą musieli trochę słuchać tego świata zewnętrznego, tego przysłowiowego terenu" – powiedział.

Waldemar Pawlak o współpracy z Kosiniakiem-Kamyszem

Pytany jak układa się jego współpraca z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i czy przedstawił mu już swoją wizję kierowania Radą, Pawlak odparł, że rozmawiał z Kosiniakiem-Kamyszem o tej inicjatywie. "I zostało to bardzo dobrze odebrane" – dodał.

Dopytywany, czy ma aspiracje zostać ponownie prezesem partii, Pawlak odparł, że nie zajmuje się spekulacjami. "Byłem prezesem dwa razy i trzeba też w miarę “postępu PESELA” dobierać sobie odpowiednio stanowisko. Myślę, że Rada Naczelna jest dobrym obszarem do takiej aktywności bardziej strategicznej. A tą stroną wykonawczą zajmuje się zwykle prezes partii. I uważam, że Kosiniak-Kamysz się bardzo dobrze tym zajmuje" – powiedział Pawlak.

Waldemar Pawlak jest jednym z najbardziej rozpoznawanych polityków Stronnictwa. Przez kilka ostatnich lat nie pełnił w partii żadnej poważniejszej funkcji, dlatego objęcie kierownictwa nad Radą Naczelną poniekąd jest jego powrotem do dużej polityki.

Pawlak dwukrotnie był Prezesem Rady Ministrów (1992, 1993–1995). Dwukrotnie był też prezesem PSL (1991-1997 i 2005-2012). W latach 2007–2012 pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki w rządach Donalda Tuska. Dwukrotnie kandydował na urząd prezydenta RP. Był posłem na Sejm nieprzerwanie w latach 1989–2015. Od 1992 r. Pawlak jest też prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Polityk stał się przed laty bohaterem piosenki zespołu Kult pt. "Panie Waldku, Pan się nie boi, czyli lewy czerwcowy"; utwór nawiązuje do upadku rządu Jana Olszewskiego, zaś tytułowym Waldkiem jest Pawlak, który został 5 czerwcu 1992 r. desygnowany na premiera.

Rada Naczelna jest najwyższą władzą PSL pomiędzy kongresami. Do jej kompetencji należy m.in. zastępowanie kongresu PSL w sprawach przekazanych jej przez kongres, a także odwołanie i wybór prezesa PSL oraz przewodniczącego Rady Naczelnej w okresie między kongresami.

Czytaj też: PSL ma być silny i samodzielny – Kosiniak-Kamysz kreuje przyszłość partii

PAP/fot.fb PSL