PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Uzupełniająca płatność podstawowa z aprobatą rządu

Uzupełniająca płatność podstawowa z aprobatą rządu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-30 18:30:40
Uzupełniająca płatność podstawowa

Projekt nowelizacji ustawy, której tematem jest uzupełniająca płatność podstawowa została przyjęta przez Radę Ministrów w trybie obiegowym.

Jak poinformował w czwartek resort rolnictwa Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, która wprowadza uzupełniającą płatność podstawową (UPP). Dopłata ta pozwoli na zwiększenie dochodów rolników. Jak napisano w komunikacie, "uzupełniająca płatność podstawowa służyć będzie realizacji programu pt. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi".

Uzupełniająca płatność podstawowa pozwoli zwiększyć dochody

Projektowana ustawa ta pozwoli już od kampanii 2022 r. pozwoli na wypłatę dodatkowych środków rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich.

Jak napisano w komunikacie, "uzupełniająca płatność podstawowa służyć będzie realizacji programu pt. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi"

Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla ponad 60 proc. rolników. Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z potrzebą wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Dopłata obejmie ponad milion rolników

Co do zasady uzupełniająca płatność podstawowa uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych.

Szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności zostaną określone w rozporządzeniu.

Na realizację płatności w kampanii 2022 r. planuje się przeznaczyć kwotę 400 mln zł. Dopłatą ta zostanie objęte ponad 1 mln rolników.

Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2022 r. Termin ten odpowiada dacie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r. Przyjęto założenie, że 50 proc. płatności zostanie wypłaconych do końca 2022 r., a pozostała część w okresie styczeń – czerwiec 2023 r.

Czytaj też: Dopłaty 2021 – ponad 12 mld zł zaliczek trafiło na konta rolników

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE