PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Ułatwienia w handlu rolniczym – projekt ustawy wraca do komisji

Ułatwienia w handlu rolniczym – projekt ustawy wraca do komisji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-29 11:27:23
Ułatwienia w handlu rolniczym

Ułatwienia w handlu rolniczym, a dokładniej projekt związany z tym zagadnieniem wraca do komisji z poprawkami, które m.in. rozszerzają grono beneficjentów o działkowców.

Chodzi o poselski projekt ustawy dotyczącej ułatwień w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników, m.in. braku konieczności wnoszenia opłaty targowej, który w pierwotnej wersji miał dotyczyć handlu w soboty i niedziele. Po zmianie dotyczy handlu w piątki i soboty.

Opozycja zgłosiła poprawki

Projekt ustawy ponownie wraca do komisji rolnictwa w celu rozpatrzenia zgłoszonych w drugim czytaniu przez koło Polska 2050 poprawek. Ułatwienia w handlu rolniczym będą dotyczyć również działkowców. Jedna z poprawek rozszerza grono beneficjentów.

Jak mówił Jarosław Sachajko (Kukiz'15), przedstawiając główne założenia projektu, chodzi o to, aby rolnicy nie byli przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy, aby mieli preferencje w sprzedaży zdrowych produktów i by mogli zmieniać nawyki konsumentów.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik zaznaczył, że ten projekt jest elementem Polskiego Ładu dla rolnictwa. Dodał, że resort popiera rozwiązania zawarte w poselskim projekcie.

Ułatwienia w handlu rolniczym, czyli bezpośrednia sprzedaż

Jak wskazano w uzasadnieniu poselskiego projektuUłatwienia w handlu rolniczym 02 zgłoszonego przez Kukiz'15, celem inicjatywy są ułatwienia w handlu rolniczym, rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy gmina udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.

Zaproponowane rozwiązania miałyby przyczynić się do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych oraz skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji "poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych".

W uzasadnieniu stwierdzono, że polscy konsumenci coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników - bez długich łańcuchów dostaw i pośredników, a przy zapewnieniu bliskich relacji producentów i konsumentów.

Skupienie handlu w jednym, wyznaczonym w tym celu miejscu, na dogodnych dla rolników warunkach, leży w interesie nie tylko rolników, ale ma także wymiar społeczny i zdrowotny.

– napisano.

Czytaj również: Rolniczy handel detaliczny – platforma rolnikhandluje.pl zrzesza rolników i konsumentów

PAP/fot.pixabay