PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Uchodźcy z Ukrainy mogą być szansą dla polskiego rolnictwa

Uchodźcy z Ukrainy mogą być szansą dla polskiego rolnictwa

Autor: Monika Faber 2022-03-29 14:20:00
Uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy nadal tłumnie przybywają do Polski. Od początku wojny wjechało ponad 2,35 mln osób do naszego kraju – informuje Straż Graniczna.

Od 24 lutego 2022 r. obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Obywatele Ukrainy, którzy po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej deklarują zamiar pozostania, mogą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 24 sierpnia 2022 roku. Nie będzie obligatoryjne opuszczanie przez Obywateli Ukrainy terenu Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 24 sierpnia 2022 roku, jeżeli przed tą datą zainteresowany dłuższym pobytem Obywatel Ukrainy złoży wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy. Zezwolenie uprawnia do dalszego pozostawania Obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez kolejne 3 lata.

Szansa dla polskiego rolnictwa

Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa? Jak podkreśla Aleksander Dargiewicz – prezes POLPIG zmiany mieszczą się w konwencji rozsądnego pomagania. To nie tylko szansa na niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i jednoczesne zapewnienie im możliwości zaaklimatyzowania się i podjęcia pracy. Może to być znaczącym impulsem dla rynku pracy również w rolnictwie. Uchodźcy z Ukrainy w dużej części mogą pozostać w Polsce nawet po zakończeniu wojny.

To może być znaczące wsparcie dla polskiego rynku pracy sygnalizującego ciągłe zapotrzebowanie na pracowników. Według szacunków polski rynek pracy jest w stanie zatrudnić w ciągu najbliższych 6 miesięcy pół miliona nowych pracowników a kolejne 200 tysięcy po tym okresie.

Uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy jako pracownicy rolni

W rolnictwie szczególne zapotrzebowanie istnieje w zakładach przetwórczych, gospodarstwach, ale również w systemie wsparcia technicznego, agronomii czy, po nostryfikacji i potwierdzeniu posiadanych uprawnień i tytułów, w klinikach weterynaryjnych. Praca przyśpieszyłaby proces asymilacji. Jest na to gotowy również sektor przedsiębiorstw. W ubiegłym roku złożono w urzędach pracy aż 1,63 mln oświadczeń o zamierzeniu powierzenia pracy Ukraińcowi przez polskich przedsiębiorców. Można spokojnie powiedzieć, że uchodźcy z Ukrainy to najbardziej „sprawdzeni” imigranci.

Jak podkreśla mecenas Marek Turcza istotna jest jednak świadomość prawnych aspektów takiej współpracy tak, by maksymalnie, wykorzystać rodzące się możliwości. Dlatego kancelaria we współpracy z POLPIG przygotowała zestaw rekomendacji i porad prawnych dla pracodawców gotowych zatrudnić pracowników z Ukrainy.

Czytaj również: Ukraińscy hodowcy świń zwrócili się z apelem o pilną pomoc

POLPIG/ fot.twitter.com/ KGPSP /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE