PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Ubezpieczenia rolne były tematem rozmów ministra rolnictwa z NSZZ Solidarność RI

Ubezpieczenia rolne były tematem rozmów ministra rolnictwa z NSZZ Solidarność RI

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-26 12:00:02
Ubezpieczenia rolne

Jednym z tematów rozmów ministra rolnictwa z prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” były ubezpieczenia rolne.

Resort rolnictwa poinformował, że zdaniem ministra najkorzystniejszy byłby system oparty na ubezpieczeniach wzajemnych. "Przede wszystkim musi być to system powszechny. Mamy zabezpieczone bardzo duże środki finansowe na dopłaty do ubezpieczeń oraz w rezerwie budżetowej. W sumie jest to ponad 4 mld złotych" – podkreślił wicepremier cytowany w komunikacie.

Poruszona została kwestia wysokich cen nawozów oraz emerytur rolnych

Kowalczyk odniósł się też do wysokich cen środków produkcji, zwłaszcza nawozów wskazując, że główną przyczyną ich wzrostu był skok cen gazu. "Podjęliśmy szybkie działania. Decyzje grupy Azoty spowodowały obniżkę cen nawozów, ale dalszy ich spadek jest niemożliwy bez spadku cen gazu" – poinformował wicepremier.ubezpieczeniarolne2 16.11.21

Ponadto rozmowa dotyczyła zagadnień związanych z rolniczymi emeryturami, rozmawiano o proponowanym nowym rozwiązaniu, czyli możliwości uzyskania emerytury bez konieczności pozbywania się gospodarstwa. W opinii Kowalczyka, ta sprawa musi być jeszcze bardzo dokładnie przeanalizowania, aby nie nastąpiło zahamowanie zmiany pokoleniowej na wsi.

Ubezpieczenia rolne a kwestia systemu opieki wytchnieniowej

Przedstawiciele "Solidarności" zwracali również uwagę na konieczność włączenia rolników do systemu opieki wytchnieniowej dla osób, które zajmują się najbliższymi, wymagającymi całodobowej opieki. Mówiono także o zasiłku chorobowym dla ubezpieczonych w KRUS. Minister zgodził się, że "w obecnych warunkach niezbędne jest zdecydowane zwiększenie wysokości tego zasiłku".

Kowalczyk zaprosił związek zawodowy rolników do szerokiej współpracy i do dalszych rozmów. "Jestem otwarty na każde propozycje, aby wypracować najlepsze rozwiązania" – zadeklarował Kowalczyk.

Zobacz także: Ubezpieczenia rolne – dodatkowe 500 mln zł na ubezpieczenia

PAP/ fot. TT. MRiRW