PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Szczyt UE-Kanada za nami. Umowa CETA została podpisana

Szczyt UE-Kanada za nami. Umowa CETA została podpisana

Autor: Świat Rolnika 2016-10-30 13:27:43
Szczyt UE-Kanada za nami. Umowa CETA została podpisana

Umowa handlowa CETA likwidująca praktycznie wszystkie cła handlowe w wymianie towarów między Unią Europejską a Kanadą została oficjalnie podpisana w Brukseli przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i premiera Kanady Justina Trudeau.

– To ważny dzień dla Unii Europejskiej i Kanady. W umowie CETA ustalamy międzynarodowe standardy, które będą także respektowane przez innych w pozostałych negocjowanych porozumieniach – zaznaczył Jean Claude Juncker tuż przed rozpoczęciem szczytu.

 

Szczyt UE-Kanada miał początkowo odbyć się w ubiegły czwartek, jednak przez sprzeciw Walonii, jednego z belgijskich regionów, spotkanie sygnatariuszy umowy CETA zostało odwołane. Jednak tego samego wieczoru lokalny parlament Walonii osiągnął kompromis z rządem Belgii i do umowy została dodana klauzula umożliwiająca Belgom zwrócenie się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o ocenę praworządności systemu sądu arbitrażowego, którego charakter reguluje CETA. Ponadto Belgia zagwarantowała sobie możliwość uruchomienia klauzuli ochronnej obejmującej import produktów rolnych. Zaznaczono w niej, że CETA nie ma wpływu na unijne przepisy dotyczące żywności i wprowadzania żywności GMO.

 

Umowa CETA znosi blisko 99% ceł między Unią Europejską a Kanadą. Część blokad handlowych zniknie już w momencie wejścia umowy w życie, niektóre zaś stopniowo w okresie przejściowym trwającym 7 lat.

 

Po podpisaniu dokumentu przez sygnatariuszy umowa musi jeszcze przejść proces ratyfikacyjny we wszystkich państwach członkowskich UE. Dopiero po akceptacji przez parlamenty narodowe wejdzie w życie całość porozumienia wraz z częścią inwestycyjną.

 

rmf24.pl/EZ/Fot. TT CanadianPM