PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Szczepan Wójcik: Wzmocnienie produkcji rolnej to sposób na wyjście z kryzysu

Szczepan Wójcik: Wzmocnienie produkcji rolnej to sposób na wyjście z kryzysu

Autor: Świat Rolnika 2022-05-11 14:30:00
Szczepan Wójcik

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik zachęca do szukania nowych rynków zbytu, gdyż w ten sposób polska gospodarka może poradzić sobie z kryzysem.

Najpierw pandemia koronawirusa a teraz rosyjska inwazja na Ukrainę. Te dwa czynniki pośrednio przyczyniają się do stagnacji zarówno polskiego rolnictwa, jak i gospodarki. Prezes IGR, pomimo ciężkiej sytuacji, widzi szansę na polepszenie wartości gospodarczej Polski, a kluczem do niej jest wzmocnienie produkcji rolnej.

W polskim rolnictwie drzemie ogromny potencjał

Zdaniem prezesa Fundacji Polska Ziemia, aby nie pogłębić się w kryzysie, Polacy muszą patrzeć w przyszłość i zacząć planować. Wyjściem z sytuacji ma być sukcesywne wzmacnianie polskiej produkcji rolnej, ponieważ dzięki niej przedsiębiorcy mogliby zacząć szukać nowych rynków zbytu. To z kolei przełożyłoby się na zwiększone zyski finansowe.

 

Polska ma ogromny potencjał w kontekście produkcji żywności. Rolę Polskiego rolnictwa podkreślał Dyrektor FAO. Jego zdaniem Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa. W myśl słów prezesa IGR polscy rolnicy powinny wykorzystać sytuację geopolityczną i zwiększać konkurencyjność naszego rolnictwa na arenie europejskiej oraz światowej.

Szczepan Wójcik alarmował o kryzysie żywnościowym

Przedsiębiorca Szczepan Wójcik już wcześniej ostrzegał przed konsekwencjami płynącymi z wojny na Ukrainie. Jakiś czas temu napisał, że w wyniku wojny na Wschodzie ucierpi przede wszystkim Afryka. 

,,Brak żywności dotknie głównie kraje Afryki. W Europie jej ceny bardzo wzrosną. Jesień tego roku może okazać się kluczowa, o przyszłym roku nie chcę nawet myśleć. Oby nasze przewidywania się nie spełniły” – napisał swego czasu na Twitterze prezes IGR.

Wielu komentatorów nie brało tych ostrzeżeń na poważnie. Jednakże słowa prezesa znalazły potwierdzenie w raporcie przygotowanym przez ONZ. Czytamy w nim m.in., że blisko połowa z 54 krajów Afryki jest zależna od importu pszenicy z Rosji lub Ukrainy. Co więcej, Rosja jest głównym dostawcą nawozów do co najmniej 11 afrykańskich państw.

Szczepan Wójcik

Czytaj także: Szczepan Wójcik: Przed nami największy kryzys żywnościowy od dekad
 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


Autor: Oliver Pochwat

Krzysztof Ciecióra: Ograniczanie produkcji to brak odpowiedzialności


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności


BULT SMOGOWICZE