PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Stefan Krajewski: Problemów w rolnictwie jest dużo

Stefan Krajewski: Problemów w rolnictwie jest dużo

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-03 18:00:00
Stefan Krajewski

Stefan Krajewski ocenił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, jak wojna na Ukrainie wpływa na rolnictwo w Polsce. Zdaniem posła, koszty produkcji wzrosły.

Wojna na Ukrainie przełożyła się na produkcję rolną Polski. Konflikt ten to również brak dostaw zboża do niektórych rejonów świata, co w konsekwencji może spowodować głód. Konflikt ten i nałożone sankcje na agresora, to również wysokie koszta produkcji. 

ŚwiatRolnika.info: Jak wojna na Ukrainie wpływa na polskie rolnictwo?

Stefan Krajewski: Ukraina to jedne z kluczowych potentatów, jeżeli chodzi o produkcję roślinną, handel zbożem, kukurydzą, rzepakiem, słonecznikiem. Dziesięć dni temu byłem na Ukrainie. Trzy dni rozmawiałem z ukraińskimi samorządowcami i przedsiębiorcami. Uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że udało im się obsiać 80 proc. pól. Nie wiemy jednak, czy uda się im zebrać plony.

Zablokowanie portów czarnomorskich powoduje brak możliwości eksportu zboża do krajów Afryki. Jedyną szansą jest wywóz zboża przez Polskę. Ta współpraca powinna się odbywać na wielu płaszczyznach np. w energetyce. Ukraina ma duże nadwyżki i w tej chwili chciałaby je sprzedać do Polski linia przesyłową z elektrowni atomowej w Chmielnickim, która od lat 90. jest nieużywana, ale jest konsekrowana.

Stefan Krajewski

Współpraca może mieć również miejsce w sektorze rolniczym. Afryka czeka na zboże. Na pewno musimy wykorzystywać nasze możliwości. U nas produkcja rolna w żaden sposób nie jest ograniczana i nie jest zagrożona. W tym roku możemy mówić o problemie rolników, którzy przez wysoką cenę nawozów zużyli ich mniej niż w poprzednich latach. Warunki atmosferyczne również dają się rolnictwu we znaki. Powinniśmy jednak rozwijać nasze rolnictwo. Kwestie jak Zielony Ład czy Fit for 55 ograniczają produkcję i mówiły o tym od dawna.
Rolnictwo na Ukrainie ma dużo problemów i wiele niewiadomych, ale powinniśmy stawiać na to rolnictwo.

ŚwiatRolnika.info: Wojna na Ukrainie to również sankcję na Rosję i Białoruś, co przekłada się na ceny nawozów.

Stefan Krajewski: To na pewno. Ceny nawozów są dzisiaj bardzo wysokie ze względu na to, że część nawozów pochodziła z Białorusi. Ceny paliwa i węgla również są na wysokim poziomie ze względu na sankcje, które są nakładane. Rolnicy tak jak nikt inny, może poza transportem nie zużywa takiej ilości paliw. Dzisiaj jest to nie tylko wykonanie zabiegów agrotechnicznych, ale też np. ogrzanie kurników. Tych problemów jest bardzo dużo. Koszta produkcji są coraz wyższe. Ceny rosną, co przekłada się na wzrost kosztu produktu. Niestety bardzo często kosz produkcji nie idzie w parze z kosztem sprzedaży.

Dużym problemem są ciągle rosnące stopy procentowe i coraz wyższe raty kredytów. Rolnicy są dość mocno zadłużeni. Czy to były inwestycje długofalowe, czy krótsze jak np. zakup maszyn również jest kredytowane. Problemów jest bardzo dużo i trzeba rozwiązań systemowych. Banki powinny schodzić z marży, żeby rolnicy jak najmniej odczuwali spłaty.

Dopłaty do nawozów. Bardzo dobrze, że to się pojawiło, ale to, co martwi, to ograniczenie do 50 ha. Dziś 50 ha nie jest wielkim gospodarstwem. Wielu średniej wielkości rolników gospodaruje na areale powyżej 50 ha. Niekoniecznie jest to ich własnością, ale dzierżawą, na której od lat zbierali plony. Dzisiaj mając powyżej 50 ha, nie mogą otrzymać pomocy. Potrzeba systemowego wsparcia, bo inaczej będziemy mieli problem. Rolnicy przestaną się spinać, co będzie powodować wyższe ceny i problem z dostępnością żywności.

Czytaj również: Krzysztof Ciecióra: Wojna na Ukrainie zmienia wszystko w rolnictwie


Kowalczyk: Nie powtórzy się problem suszy, jak w 2018 i 2019 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 16:30:00

Witold Choiński: Bez szczepionki nie wygramy z ASF

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-26 14:30:00

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 12:30:00

BULT SMOGOWICZE