PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Stefan Krajewski: Nie wszyscy rolnicy skorzystają na obniżce VAT na nawozy

Stefan Krajewski: Nie wszyscy rolnicy skorzystają na obniżce VAT na nawozy

Autor: Oliver Pochwat 2022-01-13 18:04:20
Stefan Krajewski

Stefan Krajewski skomentował  przyjętą tarczę antyinflacyjną. Zdaniem posła PSL tarcza antyinflacyjna nie stanowi jednak rozwiązania problemów. 

Jak przekonują eksperci, obniżanie inflacji może powstrzymać żądania płacowe Polaków. Jednak jak mówią eksperci, tarcza antyinflacyjna nie zawiera rozwiązań osłonowych dla biznesu. Oznacza to, że w przypadku przedsiębiorców zostali oni sami z problem, co przełoży się na wzrost cen w sklepach.

ŚwiatRolnika.info: Co tarcza antyinflacyjna przyniesie polskiemu rolnikowi?

Stefan Krajewski: Jeżeli chodzi o tarczę antyinflacyjną, to za chwilę będziemy mieli tarcze do tarczy. Słyszymy, że będzie obniżony VAT na nawozy z 8 proc. do zera. Tę zmianę odczują tak naprawdę ryczałtowcy. Mali rolnicy, którzy rozliczają się za zasadach ogólnych niestety na tym nie skorzystają, bo nie będą mieli z czego rozliczyć. To nie jest żadna pomoc. Słyszymy to od rolników i od przedstawicieli izb rolniczych.

Jako Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowujemy i złożymy w najbliższym czasie projekt ustawy, która da możliwość dopłaty tysiąca złotych do tony zakupionych nawozów przez rolnika. To jest jedyna możliwość, aby rolnicy mogli kupić nawozy i środki do produkcji roślin. Proponowana przez nas pomoc trafiłaby do rolników, którzy faktycznie te nawozy kupują. Słyszymy pomysły o dofinansowaniu 500 zł do hektara, to faktycznie sprawi, że ci, którzy nie kupują nawozów i tak dostana wsparcie, a ci, którzy ponoszą faktycznie koszty nie otrzymają tej pomocy. Dobrze, że jest obniżka cen paliw czy energii elektrycznej tylko, że to charakter krótkotrwały.tarcza
Dzisiaj rolnicy odczuwają negatywne skutki drożyzny. Rolnicy kupują dużo więcej paliwa niż ci, którzy jeżdżą samochodami. Tak samo przy produkcji żywności jest wykorzystywana duża ilość energii elektrycznej. Dobrze, że pojawiło się wsparcie, ale wydaje się, że dla rolników jest go za mało. Widzimy co się dzieje. Kolejne gospodarstwa wygaszają produkcje i upadają. To jest bardzo niebezpieczne. Myślę, że trzeba rozwiązań długoterminowych. Na horyzoncie pojawią się problemy związane z Zielonym Ładem, o których głośno mówimy.

ŚwiatRolnika.info: Eksperci mówią jednak, że działania rządowe w związku z inflacją zostały podjęte zdecydowanie za późno. Czy wprowadzanie tarczy antyinflacyjnej ma sens, czy jest spóźnione?

Stefan Krajewski: Dokładnie tak. Jako PSL mówiliśmy o tym na przełomie października i listopada, że trzeba reagować, której nie było. Inflacja na poziomie 8,6 proc. w grudniu, a zdaniem ekspertów może być jeszcze wyższa i może przekroczyć 10 proc. To będzie sprawiać, że z jednej strony ci, którzy produkują będą mieli problem, a z drugiej strony konsumenci będą coraz bardziej ograniczać zakupy i wybierać towary, które są w Polsce niezbędne. To może rodzić kolejne problemy. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli o braku nadzoru nad produkcją żywności również może osiągnąć duże rozmiary. Wystarczy, że któryś z naszych partnerów handlowych powie, że żywność nie jest produkowana w sposób bezpieczny i będzie miało to negatywny wpływ na nasz eksport produktów żywnościowych.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk: Obniżony VAT na żywność będzie z korzyścią dla konsumentów