PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Środki ochrony roślin to kwestia sporna w niemieckim rządzie 

Środki ochrony roślin to kwestia sporna w niemieckim rządzie 

Autor: Emilia Gromczak 2021-12-31 11:30:00
Środki ochrony roślin

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Zieloni z Niemiec nie zgadzają się w kwestii ochrony upraw. Środki ochrony roślin to kwestia sporna.

Zdaniem liberalnej niemieckiej partii FDP, minister środowiska Steffi Lemke z Zielonych łamie porozumienie koalicyjne. Partia wskazuje, że minister przekonuje, że w najbliższej kadencji zostaną dostosowane procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony. Posłanka FDP Carina Konrad informuje, że FDP nie zgodziła się na to. 

Rząd niemiecki spiera się o środki ochrony roślin 

FDP, Zieloni i SPD tworzą nowy rząd Niemiec od 8 grudnia. Strony uzgodniły reformy rolne. W umowie koalicyjnej zapisano między innymi, że środki ochrony mają być stosowane  w taki sposób, aby uniknąć skutków ubocznych dla środowiska, zdrowia i bioróżnorodności.

FDP wskazuje, że minister środowiska Steffi Lemke z Zielonych łamie porozumienie koalicyjne. Jak wskazują, przekonuje on, że w najbliższej kadencji zostaną dostosowane procedury wydawania zezwoleń na środki ochrony. Posłanka FDP Carina Konrad informuje, że partia nie zgodziła się na to.

„Wbrew temu, co mówi pani Lemke, nie zgodziliśmy się na to” – powiedziała niemieckim mediom posłanka Konradśrodki ochrony roślin Niemcy

Zieloni chcą przejrzystości 

Jeśli chodzi o ochronę roślin, to FDP i Zieloni wydają się mieć inne podejście do tego, co zostało uzgodnione w umowie koalicyjnej. Posłanka FDP twierdzi, że kryteria naukowe określają, jakie środki ochrony roślin są dozwolone. Chociaż środki ochrony są dozwolone na szczeblu krajowym, wymagania dla nich są ustalane na poziomie europejskim.

Konrad przywiązuje wagę do przejrzystej i bezpiecznej prawnie autoryzacji środków ochrony. Uważa, że ​​decyzje o zezwoleniach muszą być wydawane szybciej, a dostępność zasobów musi się poprawić.

Sprawdź: Środki ochrony roślin – stanowisko producentów roślin zbożowych

 

nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com