PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Senacka komisja za dalszym wsparciem finansowym polskich organizacji rolnych w UE

Senacka komisja za dalszym wsparciem finansowym polskich organizacji rolnych w UE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-07-21 10:45:28
Senacka komisja

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgłosiła we wtorek poprawek do nowelizacji ustawy, która przewiduje dalsze wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE.

Senacka komisja „za”

Nowela przewiduje, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Ministerstwo rolnictwa wskazywało, że członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Dlatego – według MRiRW - konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji rolniczych z budżetu państwa.

Czytaj także: Ryszard Bartosik: Rozwój rolnictwa ekologicznego jest priorytetem