PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Sawicki: W sprawie ukraińskiego zboża trzeba się postawić Putinowi

Sawicki: W sprawie ukraińskiego zboża trzeba się postawić Putinowi

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-15 16:30:00
Sawicki

Poseł Marek Sawicki (PSL) stwierdził, że w sprawie transportu ukraińskiego zboża świat zachodni powinien postawić Putinowi ultimatum.

Zdaniem posła należy postawić ultimatum, że Rosja ma utworzyć korytarze "humanitarne" dla transportu płodów rolnych Morzem Czarnym, bo ,,w innym przypadku odwet będzie zdecydowany”. Zaznaczył, że skoro Rosjanie masowo "kradną ukraińskie zboże i sprzedają je na całym świecie", to świat zachodni powinien przerwać ten proceder. "

Sawicki o transporcie ukraińskiego zboża

Poseł PSL Marek Sawicki w środę w Studiu PAP mówił o wpływie wojny na Ukrainie na niedobory zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów. Podkreślił, że rozwiązaniem problemu mogłoby być zorganizowanie konwojów "humanitarnych", w ramach których transportowano by zboże.

,,Potencjał militarny USA, Francji i Wielkiej Brytanii pozwala na to, żeby w sprawie żywności Putinowi jasno postawić ultimatum – korytarze ”humanitarne” dla przewozu ukraińskiego zboża Morzem Czarnym" – powiedział.

Zaznaczył, że skoro – według doniesień medialnych – Rosjanie masowo "kradną ukraińskie zboże i sprzedają je na całym świecie", to świat zachodni powinien przerwać ten proceder.

,,Jeśli wolny, demokratyczny świat nie przewiezie tego zboża do Afryki, to mieszkańcy Afryki sami przypłyną na tratwach i sobie to zboże w Europie wezmą" – ocenił.

Zdaniem Sawickiego należy powiadomić Putina, że "dopóki te 25 mln ton zboża, zalegającego w elewatorach na Ukrainie, nie wywieziemy do Afryki", to nie może on "zaatakować żadnego masowca, który z tym zbożem będzie płynął, bo odwet będzie zdecydowany".

Poseł PSL stwierdził, że Polska nie jest gotowa na to, aby "nagle z 10 mln ton, które możemy w naszych portach przeładować, zwiększyć ten przeładunek do 40-50 mln ton".

,,Do tego dołożyć transport kolejowy, który póki co jest niewydajny" – zaznaczył.

Sawicki

Sawicki o propozycjach Bidena

Sawicki odniósł się również do propozycji prezydenta USA Joe Bidena, by budować m.in. w Polsce silosy, co ma umożliwić eksport zboża z Ukrainy.

,,Propozycja Bidena (...) może jest i fajna, tylko już nie na te żniwa" – ocenił.

Były minister rolnictwa powiedział, że "od 3 tygodni obserwujemy spadki cen, jeśli chodzi o oferty składane rolnikom na zakup zboża jeszcze z poprzednich żniw". Ta sytuacja niepokoi rolników, szczególnie że pozostało "jeszcze niespełna półtora miesiąca do nowych żniw".

Zdaniem Sawickiego, jeżeli elewatory w Polsce zostaną "zasypane zbożem ukraińskim, to normalne że (pośrednicy – PAP) nie kupią polskiego zboża".

W środę w TVP 1 minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił, że "Ukraina potrzebuje wywozić miesięcznie ok. 5 mln ton zboża". Zaznaczył, że "nie jesteśmy w stanie takich ilości przewieźć", m.in. z powodu różnicy szerokości torów na Ukrainie i w Polsce".

,,Możliwości przeładunkowe na granicy też są ograniczone" – przyznał.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że stąd pomysł, by tymczasowe silosy zbożowe budować w Polsce, "tam gdzie są końcówki szerokich torów" – najdalej w Sławkowie.

,,Gdy w tych okolicach będą budowane silosy, wtedy będzie sprawnie przebiegał transport zboża przez granicę" - stwierdził Kowalczyk. Ocenił, że zorganizowanie tego zajmie ok. trzech-czterech miesięcy. Minister wyjaśnił, że "1,5 mln ton to jest maksymalna ilość, którą jesteśmy w stanie w tej chwili wspomóc Ukrainę". Według niego "każda następna ilość wymaga dodatkowego sprzętu".

Szef MRiRW zwrócił uwagę, że jeśli nie pomożemy Ukrainie w eksporcie, to braki zbóż w wielu miejscach na rynkach światowych "mogą się odbić na światowej cenie zbóż". Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie poinformował, Polska pomoże Ukrainie w eksporcie jej zboża.

,,Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża; staramy się także wypracować nowe połączenia, poprzez które również w przyszłości będziemy mogli pomagać w eksporcie ukraińskich towarów" – mówił Morawiecki.

Czytaj też: Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

PAP/fot.yt,Sejm

 


Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu


Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski należy traktować jako utracony


Autor: Polska Agencja Prasowa

PIE: Kluczowe jest, by odblokować ukraiński eksport


BULT SMOGOWICZE