PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

Rozmów o Turów ciąg dalszy. Czeski rząd zajmie się projektem umowy z Polską

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-26 10:00:00
 Turów

Gabinet premiera Czech zajmie się projektem umowy ws. polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Czeski gabinet ma odnieść się do dwóch kwestii.

Wspomniane kwestie to nierozwiązane sprawy na szczeblu rozmów resortowych, czyli: odszkodowania oraz czas nadzoru ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Gabinet ma także zdecydować, czy ewentualne dalsze negocjacje prowadzone dotąd na szczeblu ministrów klimatu i środowiska trafią w ręce premierów obu państw – Fiali i Mateusza Morawieckiego.

Pomimo rozmów nadal są kwestie sporne

Według dotychczasowych informacji o różnicach między oczekiwaniami stron Czesi domagają się za szkody spowodowane działalnością kopalni 50 mln euro, a – jak twierdzą czescy negocjatorzy – Polska mówi o kwocie 40 mln euro.

Nierozstrzygnięta jest także sprawa nadzoru sądowego nad przyszłą umową. Czeska strona chce, by trwał on 10 lat, a – według minister środowiska Anny Hubaczkovej – uaktualniona wersja polskiej propozycji mówi o dwuletnim nadzorze ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.turow2 26.01

Posiedzenie rządu rozpoczyna się o godz. 16, a w związku z duża liczbą tematów do przedyskutowania, dziennikarze zostali zaproszeni na końcową konferencję prasową na godz. 20.30.

Żądania nowego czeskiego rządu ws. kopalni Turów

Czeską wersję umowy przedstawi na posiedzeniu rządu minister Hubaczkova, która objęła urząd, podobnie jak jej koledzy z gabinetu, 17 grudnia 2021 roku. Rząd ma zaufanie posłów od 13 stycznia br. Hubaczkova spotkała się z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska Polski pięć dni później – 18 stycznia br. Po kilkugodzinnych rokowaniach nie zdradziły szczegółów. Później doszło do kontaktu telefonicznego między nimi. Konsekwencją jest czeski projekt umowy przedkładany rządowi.

Premier Fiala potwierdził, że zawarcie umowy spowoduje wycofanie przez Czechy skargi z TSUE, którą Praga złożyła w lutym 2021 r. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego.

Strona czeska uznała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskich osad sąsiadujących z kopalnią do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni. Negocjacje rozpoczęły się w czerwcu 2021 r, a 20 września tego samego roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona 3 lutego br.

Czytaj też: Spór o Turów to eksperyment TSUE? Tak sugeruje Artur Soboń

źródła:PAP/fot.twitter DoRzeczy_pl,PR24


Dworczyk: Efektywny transport zboża z Ukrainy wymaga czasu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 23:00:00

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:30:00

BULT SMOGOWICZE