PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Rolniczy handel detaliczny ułatwiony; Sejm uchwalił ustawę

Rolniczy handel detaliczny ułatwiony; Sejm uchwalił ustawę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-15 16:48:15
Rolniczy handel detaliczny

Sejm uchwalił w środę ustawę, której przedmiotem jest rolniczy handel detaliczne. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów.

Przychody z tego tytułu do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku. Ustawę przegłosowano jednogłośnie – opowiedziało się za nią 444 posłów. Podczas II czytania projektu w Sejmie nie zgłoszono poprawek. Efektem zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty.

Rolniczy handel detaliczny będzie ułatwiony

Zmiany do rządowego projektu, którego materią jest rolniczy handel detaliczny, zostały natomiast wniesione podczas wcześniejszych prac w komisji rolnictwa. Uwzględniały one uwagi Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Dotyczą one m.in. ograniczenia obszaru handlu żywnością wyprodukowaną przez rolników. Przewidziano, że produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego lub mieszane (roślinno-zwierzęce) będą mogły być – tak jak dotychczas – sprzedawane tylko na terenie danego województwa, gdzie zostały wyprodukowane, i powiatów ościennych. Natomiast na terenie całego kraju będzie możliwa sprzedaż wyrobów pochodzenia roślinnego.

Rolniczy handel detaliczny (RHD) (dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią) jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.

Znowelizowana ustawa w celu ułatwienia prowadzenia rolniczego handlu detalicznego podnosi z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów z tego tytułu zwolnioną od podatku dochodowego.

Ustawa trafi do Senatu

W ustawie, której przedmiotemRolniczy handel detaliczny jest rolniczy handel detaliczny zaproponowano też zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży żywności konsumentom finalnym i pozostawienie tych limitów wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.

Efektem zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Czytaj też: Rolniczy handel detaliczny wreszcie z jasną interpretacją?

PAP/fot.pixabay


Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00

Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:30:00

Kowalczyk: Nie powtórzy się problem suszy, jak w 2018 i 2019 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 16:30:00

BULT SMOGOWICZE