PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Puda: "Paszportyzacja polskiej żywności" da konsumentom wiedzę o żywności

Puda: "Paszportyzacja polskiej żywności" da konsumentom wiedzę o żywności

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-10 16:08:24
Puda

Projekt "Paszportyzacja polskiej żywności" da konsumentom wiedzę o żywności, ułatwiając świadomy jej wybór - zadeklarował w środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Chodzi o wypracowanie optymalnego rozwiązania informatycznego do śledzenia informacji o pochodzeniu produktu żywnościowego.

Puda o paszportyzacji żywności

Podczas poświęconego propozycjom Polskiego Ładu dla rolnictwa panelu Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda nawiązał do inicjatywy paszportyzacji żywności, akcentując, że "to temat, który ciężko się sprzedaje".

Chodzi nam o to, aby klient, który jest w sklepie, mógł na podstawie aplikacji elektronicznej, robiąc zdjęcie, przez kod QR czy inny sposób zobaczyć, gdzie ten produkt został wyprodukowany, u jakiego rolnika rosły na polu ziemniaki, żebyśmy wiedzieli, jaka była droga tego produktu, czy był pakowany w Polsce, czy w innym kraju.

– wyjaśniał minister.

Chcemy tym pokazać, że warto wspierać nasz polski rynek, żeby klienci świadomie kupowali. Bo teraz, mimo że mamy oznaczenia polską flagą, znakiem, napisem, bardzo często okazuje się, że klienci są wprowadzani w błąd w ten sposób, że produkt jest tylko w Polsce konfekcjonowany albo wytworzony w Polsce, a marża za wyprodukowanie czy przetwórstwo zostaje w zagranicznym koncernie.

– dodał Puda.

Chcemy, aby paszportyzacja służyła klientom, konsumentom do rozpoznania wartości tego towaru, a z drugiej strony aby rolnicy, producenci mieli świadomość, że ich produkt jest doskonale oznaczony. Chcemy, aby te oznaczenia, będąc liderem pod tym względem w Europie, trafiły do wszystkich Kowalskich, aby można było świadomie wybierać produkty, aby konsument miał możliwość sprawdzenia pełnej drogi produktu od producenta do konsumenta.

– przekazał.

ASF potwierdzony przez Głównego Lekarza Weterynarii w 2 nowych ogniskach

Puda zachwala projekt

Grzegorz Puda zapewnił, że to nowatorskie rozwiązanie,Puda Karpacz które ma uprzedzić w tym zakresie Unię Europejską.

Jako kraj, który produkuje, cały czas ścieramy się z różnymi rozwiązaniami, które nam zostają proponowane lub narzucane przez Unię Europejską. W związku z tym postanowiliśmy, aby to uprzedzić, oznaczać polską żywność znakami, które będą czytelne dla Polaków – to też jest bardzo istotne.

– podkreślił szef resortu rolnictwa.

W maju br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informował o zawarciu porozumienie ws. prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych oraz realizacji pilotażowego projektu "Paszportyzacja polskiej żywności" między organizacjami branżowymi a ministerstwem rolnictwa i KOWR. List intencyjny ws. projektu został podpisany pod koniec stycznia br.

Przedstawiciele KOWR deklarowali, że pilotaż dot. paszportyzacji żywności miałby ruszyć jeszcze w 2021 r. Po jego zakończeniu w przyszłym roku projekt przewidujący budowę cyfrowego systemu gwarantującego efektywne śledzenie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw miałby wyjść do konsumentów.

Budowany system IT ma udostępniać szerokie spektrum informacji o produkcie żywnościowym dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom, a także integracji z aktualnie działającymi bazami referencyjnymi. Projekt, o którym mówił Grzegorz Puda, koordynują Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

PAP/fot.tt,Grzegorz Puda


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE