PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / PSL prowadzi akcję dla podatników, którzy tracą na Polskim Ładzie

PSL prowadzi akcję dla podatników, którzy tracą na Polskim Ładzie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-04 18:45:00
PSL

PSL prowadzi akcję skierowaną do podatników, którzy tracą na Polskim Ładzie, są to m.in. przedsiębiorcy, nauczyciele, emeryci, ale też ludzie młodzi. 

Kosiniak-Kamysz poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w ramach swej akcji ludowcy zachęcają, by zgłaszać uwagi na adres mailowy konsultacje@psl.org.pl, a następnie posłowie PSL będą przygotowywać i zgłaszać projekty ustaw mających naprawić sytuację. Szef PSL stwierdził, że odzew na akcję już jest ogromny. Według niego, na rozwiązaniach zawartych Polskim Ładzie tracą nie tylko przedsiębiorcy, nauczyciele, emeryci, ale także osoby młode i aktywne.

PSL o Polskim Ładzie

PSL prowadzi akcję skierowaną do podatników, którzy tracą na Polskim Ładzie, są to m.in. przedsiębiorcy, nauczyciele, emeryci, ale też ludzie młodzi. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że odzew na akcję już jest ogromny. Według niego, na rozwiązaniach zawartych Polskim Ładzie tracą nie tylko przedsiębiorcy, nauczyciele, emeryci, ale także osoby młode i aktywne, które dodatkowo będą musiały zapłacić wyższe raty kredytów, osoby płacące podatki i aktywnie pracujące na wzrost gospodarczy w Polsce.

Obecny na konferencji poseł Dariusz Klimczak stwierdził, że Polski Ład w ciągu zaledwie kilku dni "dał już popalić Polakom", a najwięcej sygnałów napływa ze strony nauczycieli i emerytów. Jak mówił, do wyższych podatków dochodzą też wyższe opłaty za ogrzewanie, prąd i gaz i dla wielu osób jest to "katastrofa finansowa". Podawał informacje przekazane – jak zaznaczył – od osób, które dostały wyższe rachunki, m.in. takie, że zakład fryzjerski, który płacił 400 zł za gaz, teraz zapłacić ma ponad 1200 zł, a punkt ksero w Zgierzu płacił 800 zł, a teraz ponad 4000 zł.

"Tu nie chodzi o to, że Polacy szybciej znajdą dno w portfelu, tu chodzi o to, że ludzie pójdą z torbami"  – powiedział poseł PSL.  Polski Ład przedsiebiorcy

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że obciążenie, które dzisiaj dotykają przedsiębiorców, nauczycieli, emerytów, ludzi młodych, ale także samorządy i wspólnoty lokalne, są "horrendalnie wysokie".

Zapowiedział, że PSL przedstawi projekty ustaw, m.in. dotyczący poprawienia sytuacji samorządów, który już wkrótce wpłynie do Sejmu. Jak mówił "trzeba ratować żłobki, przedszkola czy szpitale", które nie przetrwają bez osłony przed podwyżkami rzędu 500 proc. Kolejne inicjatywy ludowców mają dotyczyć m.in. emerytur bez podatku.

"W starym bałaganie pisowska władza zrobiła jeszcze większy bajzel. Trzeba to posprzątać. I to jest zadanie numer jeden dla opozycji"  – powiedział.

"Jeżeli chcemy przejąć władzę, musimy być gotowi do posprzątania tego bałaganu pisowskiego, który nic wspólnego z ładem nie ma, tylko jest bajzlem i rozgardiaszem"  – oświadczył szef PSL.

Klimczak przekonywał, że cała opozycja musi się przyłączyć do PSL w celu "wypracowania dobrej propozycji legislacyjnej i dla samorządu terytorialnego i dla zwykłych, małych i średnich przedsiębiorstw, bo to one są głównymi dostarczycielami podatków do budżetu państwa".

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta będzie wynosić 9 proc. i nie można będzie jej odliczać.

Zmiany w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza zmiany także w rozliczaniu składek dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Składka zdrowotna wyniesie dla nich 9 proc. liczonych od podstawy wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł oraz 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł. Przedsiębiorcy płacący podatek liniowy będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodu.

Zmiany obejmą także stawki podatku zryczałtowanego. I tak dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów stawka spada z 17 proc. na 14 proc., a dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC, stawka spada z 15 proc. do 12 proc. W ramach Polskiego Ładu emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł brutto miesięcznie będą zwolnione z podatku dochodowego.

Przeczytaj: Polski Ład zmienia krajobraz dla przedsiębiorców

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ciecióra: Rolnictwo zrównoważone zapewni niedrogą żywność


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kołakowski: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników to ułatwienie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: Obowiązkiem państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe


BULT SMOGOWICZE