PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / PSL: 500 milionów zł dla poszkodowanych ptasią grypą i ASF

PSL: 500 milionów zł dla poszkodowanych ptasią grypą i ASF

Autor: Świat Rolnika 2016-12-13 09:48:28
PSL: 500 milionów zł dla poszkodowanych ptasią grypą i ASF

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada starania o poprawki do budżetu na 2017 rok w celu zabezpieczenia co najmniej 0,5 mld zł na odszkodowania dla rolników, którzy ucierpieli przez epidemię ptasiej grypy i wirusa ASF.

 

– Minister Jurgiel musi się wreszcie obudzić! Jego bezczynność już doprowadziła wiele gospodarstw do utraty dorobku swojego życia w związku z ASF – alarmował na konferencji prasowej w tym tygodniu Władysław Kosiniak-Kamysz. – Teraz Polskę atakuje ptasia grypa. Domagamy się informacji od resortu rolnictwa, jakie działania zostały podjęte w celu zabezpieczenia Polski od momentu pierwszych wzmianek o wirusie w pobliżu naszych granic, jakie są plany przeciwdziałania i pomocy hodowcom – dodał lider PSL.

 

Przez epidemię wirusa H5N8 cierpią polscy producenci, którym granicę importu zamknęły Chiny, Japonia czy RPA. Jest to tym bardziej bolesne, że eksport do tych państw sukcesywnie wzrastał.

 

Kosiniak-Kamysz obwinia również ministra Jurgiela za rozprzestrzenienie się ASF na wschodnich ziemiach Polski zarzuca mu bierność względem rosnących problemów na polskiej wsi.

 

– To był katastrofalny rok dla polskiej wsi. Brak działań i niekompetencja ministra Jurgiela doprowadziły rolników do skraju bankructwa. Nic dziwnego, że z nadzieją wyczekują przyszłego roku. Gorzej być już nie może… – podsumował szef Ludowców.

 

psl.pl/EZ/Fot. flickr.com