PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Premier: w ramach tarczy 2.0 zdecydowaliśmy się na obniżkę VAT na nawozy do zera

Premier: w ramach tarczy 2.0 zdecydowaliśmy się na obniżkę VAT na nawozy do zera

Autor: Tomasz Racki 2022-01-11 13:59:42
VAT

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w ramach tarczy 2.0 zdecydowano na obniżkę VAT na nawozy do zera.Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier, "na gaz obniżamy VAT do 0 proc.". Jak mówił, podwyżki na gaz "są straszne" m.in. ze względu na politykę Gazpromu. Obniżony zostanie także VAT na nawozy

Liczne obniżki podatku VAT

"Dlatego, idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, dzisiaj omawialiśmy (...) całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych" – wskazał.stopien wodny siarzewo 2020 morawiecki 2

Zapowiedział też m.in. obniżkę na kolejne cztery miesiące VAT-u na prąd do 5 proc. i VAT-u na ciepło.

Morawiecki stwierdził, że "wszystkie te obniżki razem mogą kosztować między 15 a 20 mld zł polski budżet".

Szef rządu zapowiedział również, że do "powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków" chciałby dodać jeszcze jedną. "Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawowy do zera" – wskazał.

Zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który "bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu", który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

"My ścinamy ten czubek inflacji" – zaznaczył.

Czytaj także: Od 1. lutego VAT na żywność będzie zerowy. Jest nieoficjalna zgoda KE

PAP/fot. FB