PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Polska żywność w Mińsku. Białoruś zainteresowana współpracą?

Polska żywność w Mińsku. Białoruś zainteresowana współpracą?

Autor: Świat Rolnika 2016-11-09 17:22:34
Polska żywność w Mińsku. Białoruś zainteresowana współpracą?

Promocja polskiej żywności i otwarcie białoruskiego rynku dla polskich producentów żywności – to najważniejsze zagadnienia poruszane podczas wtorkowej wizyty wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego w Mińsku.

Ryszard Zarudzki wziął udział w otwarciu targów Prodexpo-2016 oraz akcji promocyjnej "Smaki Europy – jakość i tradycja". Ministrowi towarzyszyli prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski oraz ambasador Konrad Pawlik.

 

W tym roku Prodexpo gromadzi ok. 2 tys. uczestników z 67 krajów. Polskie firmy prezentowane są na stoisku "Smaki Europy" (trzyletni program mający na celu upowszechnianie produktów spożywczych z krajów UE, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, zgodnie z obowiązującymi we Wspólnocie systemami jakości) i stanowisku Agencji Rynku Rolnego "Polska smakuje".

 

Głównym celem wizyty był udział w rozmowach  na temat perspektyw rozwoju współpracy polsko-białoruskiej w zakresie uprawy roślin i przetwórstwa owocowo-warzywnego. Spotkanie to było wspólną inicjatywą Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz ministra rolnictwa i wyżywienia Białorusi Leonida Zajaca.

 

– Omówiliśmy z białoruskim wiceministrem rolnictwa Władimirem Grakunem kwestie związane ze zniesieniem barier dla polskich producentów, zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i o inwestycje – mówił wiceminister podczas prezentacji dotyczącej programu.

 

W trakcie rozmowy politycy poruszyli również kwestie związane z możliwością wwozu na teren Białorusi pasz mineralnych bez konieczności posiadania certyfikatów weterynaryjnych oraz ułatwieniem sprzedaży na białoruskim rynku wołowiny i wieprzowiny.

 

Wiceminister Grakun zapewnił, że Białoruś jest gotowa znieść ograniczenia dotyczące wwozu z Polski przeżuwaczy i ich materiału genetycznego, a także wołowiny bez kości, o ile zostanie zmieniony status Polski dotyczący ryzyka rozprzestrzenienia BSE z "państwa o kontrolowanym ryzyku" na "państwo o znikomym ryzyku". W odniesieniu do regionalizacji terytorium Polski w związku z występowaniem ASF podkreślił, że kwestia ta powinna zostać uzgodniona między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą. Ponadto potwierdził, że możliwy jest wwóz pasz mineralnych na terytorium Białorusi bez świadectwa weterynaryjnego, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego ich jakość i bezpieczeństwo. 

 

Obustronne ożywienie relacji będzie sprzyjać rozwojowi  handlu i inwestycji w sektorze rolno-spożywczym. Białoruś w przeciągu ostatniego półrocza odwiedziło wielu polskich polityków. Wizyta wiceministra „wpisuje się w ten trend”.

 

– To kontynuacja poprzednich spotkań, zwłaszcza październikowej wizyty wicepremiera (Mateusza) Morawieckiego, który rozmawiał na te tematy m.in. w czasie posiedzenia międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej – podkreślił Ryszard Zarudzki.

 

Piotr Ziemann, koordynator programu "Smaki Europy", wskazał na fakt, że w badaniach przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorców, Białoruś jest jednym z najbardziej interesujących rynków.

 

Do Mińska przybyli przedstawiciele 24 firm z branży mięsnej, maszynowej, owocowo-warzywnej, producenci dodatków do przetwórstwa. W czasie spotkania mówili o potrzebie gwarancji i zabezpieczeń dla inwestorów. Wskazywali, że bardzo pomógłby im międzyrządowy program zabezpieczający nowe przedsięwzięcia.

 

Wszyscy obecni na spotkaniu podkreślali, że współpraca polsko-białoruska, także inwestycyjna, ma duży potencjał i może przynieść korzyści obu stronom. Polscy producenci w zamian za możliwość sprzedawania swoich towarów na rynku białoruskim, są gotowi wnosić do tworzonych na tamtejszym terenie przedsiębiorstw sprzęt, technologie i doświadczenie.

 

Szef Agencji Rynku Rolnego Łukasz podkreślał podczas konferencji, że polskie rolnictwo to również miejsca pracy. Zaprezentowano program otwarcia polskiego rynku dla pracowników sezonowych z Białorusi. Hołubowski oznajmił, że strona polska jest gotowa zatrudniać ich za dobrą płacę i z zachowaniem wszystkich świadczeń socjalnych.

 

Natomiast ambasador Konrad Pawlik przytoczył dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że w Polsce przebywa obecnie 7,9 tys. białoruskich pracowników (dla porównania 611 tys. z Ukrainy, 9 tys. z Mołdawii). Poinformował również o zainteresowaniu ze strony polskich firm pracownikami z Białorusi.

 

W pierwszych ośmiu miesiącach 2016 roku dwustronna wymiana handlowa między Polską i Białorusią w sektorze produktów rolno-spożywczych wzrosła o 40 proc. i osiągnęła poziom 244 milionów euro. Białoruś jest po UE największym odbiorcą polskiej żywności.

 

minrol.gov.pl//biznes.onet.pl/AZK/Fot. minrol.gov.pl/