PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Piotr Lisiecki: Skóra jest najbardziej ekologicznym i naturalnym materiałem

Piotr Lisiecki: Skóra jest najbardziej ekologicznym i naturalnym materiałem

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-18 09:22:00
Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki w rozmowie ze światem opisał ataki na branżę drobiarską przez ekoaktywistów wymuszających na sklepach zmianę asortymentu lub surowców produktów.

Firma Ochnik specjalizująca się w produkcji obuwia stała się celem aktywistów prozwierzęcych. Hasła takie jak #OchnikWycofajFutra i #OchnikZrezygnujzFuter pojawiały się w weekend na Twitterze i pod wieloma wpisami firmy Ochnik w innych serwisach społecznościowych. Aktywiści antyhodowlani z wymalowanymi na kartkach hasłami widoczni byli także w centrach handlowych przed sklepami sieci.

ŚwiatRolnika.info: Ekoaktwisci próbują wymusić na firmie Ochnik rezygnację z używania naturalnych skór. Czy podobne "akcje" miały miejsce w przyszłości w stosunku do producentów jaj?

Piotr Lisiecki: To nie pierwszy raz, kiedy mała, ale krzykliwa grupka usiłuje narzucić niezaangażowanej większości swoje widzenie świata. W przypadku hodowców drobiu szantaż wywierany na sieci wielkopowierzchniowych sklepów spożywczych zaskutkował deklaracjami o zaprzestaniu sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Ostatecznie przegranym w tych bataliach jest konsument, któremu odbiera się prawo wyboru towaru.

Osobiście uważam również, że skóra jest najbardziej ekologicznym i naturalnym materiałem. Zakazywanie jej stosowania jest w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem i ekologią.
Nie mam nic przeciwko, żeby na półkach sklepowych leżały jajka z różnych form chowu, tak samo, jak na wieszakach sklepów odzieżowych wisiała odzież uszyta z różnych materiałów. Jako konsument chciałbym mieć jednak wybór.

ŚwiatRolnika.info: Czy ataki na sektor drobiarski dotyczyły wyłącznie jajek?

Piotr Lisiecki: Od lat promowany jest chów wolno wybiegowy, który zdaniem organizacji ekologicznych ma czynić zwierzęta szczęśliwymi. Akurat wszystkie badania prowadzone przez hodowców, jak również obserwacje wyników produkcyjnych pokazują, że jest dokładnie odwrotnie, ale z aktywistami i ich zieloną ideologią trudno walczyć.

W fermach drobiu zużywa się znacznie mniej paszy, wody i energii potrzebnej do wyprodukowania żywności. To właśnie takie formy hodowli są proekologiczne i to właśnie te formy oszczędzają zasoby naszej planety.

ŚwiatRolnika.info: Wspomniał Pan, że przy okazji bojkotu najbardziej cierpią konsumenci. Co jednak z producentami? Ile stracili producenci jaj po rezygnacji sklepów z jaj "trójek"?

Piotr Lisiecki: Przestawienie produkcji na formy akceptowalne przez handel spowodowały gigantyczne koszty. Hodowców najbardziej boli jednak to, że całkiem niedawno zmuszeni byli do przebudowy kurników pod podniesione normy dobrostanowe. Wielu hodowców nie zdarzyło jeszcze zamortyzować tamtych inwestycji i spłacić kredytów zaciągniętych na modernizację swoich obiektów. Ponieważ produkcja żywności to nie jest działalność charytatywna, to ostatecznie wszyscy będą starać się przerzucić zwiększone koszty na konsumenta, dla którego żywność będzie coraz droższa.

Czytaj także: Ochnik na celowniku. Aktywiści antyhodowlani uderzają w firmę


Piotr Lutyk: Ruch antyłowiecki jest bardzo aktywny

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-01 13:00:00

Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy oczekują stabilnych i wysokich cen zbóż

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-30 13:00:00

Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 11:00:00

BULT SMOGOWICZE