PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Piotr Lisiecki: Polska nigdy nie będzie wolna od ptasiej grypy

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 19:00:00
Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki prezes KIPDiP ocenił w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info, czy Polska będzie kiedyś krajem całkowicie wolnym od ptasiej grypy.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 21 czerwca 2022 r. Czy jest szansa na to, aby Polska była kiedyś krajem całkowicie wolnym od wirusa ptasiej grypy?

ŚwiatRolnika.info: Czy Polska będzie kiedyś wolna od ptasiej grypy?

Piotr Lisiecki: Nie ma takiej możliwości, aby wykluczyć ptasią grypę całkowicie. Powody są dwa. Pierwszy to, mutacja wirusa. Więc próba opracowania szczepienia zawsze jest skazana na niepowodzenie. Powód drugi jest taki, że żyjemy w strefie wędrówki ptaków dzikich i to one są wektorem przenoszącym ptasią grypę, co również w przyszłości się nie zmieni.

ŚwiatRolnika.info: Ptasia grypa wraca do Polski co roku. Czy można ja jednak zatrzymać?

Piotr Lisiecki: Metody bioasekuracji nie zmienią się w najbliższej przyszłości. Najbezpieczniejsze będą zawsze ptaki w fermach zamkniętych, bez dostępu do dzikich zwierząt i z pewnością, że pracownicy fermy drobiu nie mają ptasiej grypy na odzieży i obuwiu. Obserwujemy szczególne nasilenie ptasiej grypy w tych latach, kiedy wiosna przychodzi powoli i ocieplenie jest wydłużone. Kiedy zakończenie następuje szybko, ptaki wędrowne nie zatrzymują się w naszej strefie geograficznej, tylko lecą dalej na Północ. To powoduje, że liczba ognisk jest mniejsza. Zła wiadomość jest taka, że dla bezpieczeństwa wodnego zmuszeni jesteśmy robić dużo oczek wodnych i innych rezerwuarów wody na polach, a w tych miejscach zatrzymują się ptaki wędrowne i to właśnie te miejsca staja się zalążkiem, ogniskiem ptasiej grypy. Niestety jesteśmy na to skazani.

Piotr Lisiecki

ŚwiatRolnika.info: Polska na problem z retencjonowaniem wody. Zbiorniki na polach są potrzebne. Czy jest możliwość ich zabezpieczenia przed ptakami wędrownymi?

Piotr Lisiecki: Techniczna możliwość umieszczenia zasłon nad tymi oczkami wodnymi istnieje. Nie ma natomiast uzasadnienia ekonomicznego. Byłoby bardzo trudno przekonać właścicieli pól do zakrywania małej retencji.

Niestety grypa ptaków będzie do nas wracać. Im więcej będziemy mieli hodowli przyzagrodowych, tym więcej będzie przypadków ptasiej grypy.
Podkreślam, że szczególnie zagrożone są hodowle wolno wybiegowe, gdzie ptaki hodowlane mogą mieć kontakt z ptakami dziko żyjącymi lub zwierzętami, które są wektorami ptasiej grypy.

Czytaj także: Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków