PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Piotr Lisiecki: Ekologizm jest na takim etapie jak komunizm w 1948 r.

Piotr Lisiecki: Ekologizm jest na takim etapie jak komunizm w 1948 r.

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-13 12:00:00
Piotr Lisiecki:

Piotr Lisiecki ocenił w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem pomysł podwyższenia stawki VAT na mięso w Belgii. Zdaniem Lisickiego jest to niemożliwie absurdalne.

Jak informuje belgijski dziennik "Le Soir", eksperci zaproponowali resortowi finansów podniesienie stawki VAT na produkty mięsne z sześciu do 12 lub 21 procent. Zdaniem ekspertów nie tylko znacząco zwiększyłoby to bezpośrednie wpływy do budżetu, ale także poprawiło stan środowiska.

ŚwiatRolnika.info: Czy podnoszenie stawki VAT na mięso ma sens w przypadku ratowania planety, środowiska, klimatu?

Piotr Lisiecki: To jest tak absurdalne, że trudno w to uwierzyć. Fryderyk Bastiat powiedział w połowie XIX w., że nie ma takiej podłości, do której nie dopuści się liberalny rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy. Najwyraźniej rządom państw zachodnich zaczyna brakować pieniędzy i próbują sięgnąć głębiej do kieszeni podatników. Wszystko oczywiście pod pozorem ratowania planety. Osobiście nie widzę żadnej zależności między produkcją zwierzęcą a zmianami klimatycznymi w naszej szerokości geograficznej. Być może rabunkowa gospodarka rolna w Amazonii ma wspływ na świat, jednak zwiększony podatek VAT od mięsa belgijskiego na pewno w obecnej sytuacji nic nie zmieni.

ŚwiatRolnika.info: Belgia graniczy z Holandią, w której aktualnie trwają masowe protesty rolników. Czy w przypadku wprowadzenia takiego podatku może być "gorąco"?

Piotr Lisiecki: Protesty rolników holenderskich, które mogą się rozlać na Belgię to jedno, ale bardziej zastanawia mnie stanowisko muzułmańskich obywateli Belgii w momencie, gdy ich tradycyjne potrawy z wołowiny halal staną się droższe. Wydaje mi się, że o ile rolnikom tamtejsze władze będą miały odwagę stawiać opór, o tyle zamieszki na tle religijnym w krajach Europy Zachodniej wygasają same, kiedy muzułmanina znudzi się protestowanie. Żaden rząd nie ma odwagi postawić im tamy.

Piotr Lisiecki

ŚwiatRolnika.info: Podwyżka VAT, to nie jedyny pomysł. Eksperci wezwali również do wprowadzenia podatku od opakowań plastikowych, którego wysokość byłaby uzależniona od możliwości dalszego recyklingu, zniesienia ulg samochodowych dla organizacji oraz zwiększenia opłat za przewozy lotnicze. Wydaje mi się, że władza nie ma pomysłu na walkę ze zmianami klimatu, więc wymyśla coraz głupsze regulacje.

Piotr Lisiecki: Starsi czytelnicy portalu ŚwiatRolnika.info być może pamiętają tezy Andrieja Żdanowa o zaostrzaniu się walki klasowej wraz z postępami socjalizmu. Mam wrażenie, że ekologizm jest właśnie w tej chwili na takim etapie, jak komunizm w 1948 r. Im bardziej ekologizujemy, tym bardziej klimat się zmienia i tym bardziej musimy regulować, zakazywać, nakazywać, opodatkowywać. W mojej opinii, w obliczu wojny Ukraińsko-rosyjskiej nie jest to odpowiedni czas do zarzynania gospodarki i produkcji żywności, ponieważ nie wiemy, jaka czeka nas przyszłość.

ŚwiatRolnika.info: Czy pomysły, które proponują Belgowie i Holendrzy mogą trafić na podatny grunt w Polsce?

Piotr Lisiecki: Jako wielce prawdopodobne należy przyjąć, że polski rząd, któremu drastycznie brakuje pieniędzy, będzie próbował podnosić podatki, w tym również i te dotyczące produkcji i spożywania mięsa. Połączenie wzrostu podatków z wysoką inflacją może zmieść rząd w następnych wyborach i tutaj upatruje nadziei na zdrowy rozsądek polityków PiS.

Czytaj także: Wiktor Szmulewicz: To, co proponuje UE jest chore