PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / PIE: Kluczowe jest, by odblokować ukraiński eksport

PIE: Kluczowe jest, by odblokować ukraiński eksport

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:30:00
ukraiński eksport

W walce z kryzysem żywnościowym kluczowe jest, by odblokować ukraiński eksport – ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Analitycy dodali, że ważną rolę ma do odegrania ma m.in. Polska. Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę ok. 1/3 ukraińskich artykułów rolnych eksportowana jest przez nasz kraj.  Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek uruchomienie dodatkowych 600 mln euro na walkę ze światowym kryzysem żywnościowym w związku z rosyjską agresją.

Zablokowany ukraiński eksport wpływa na ceny żywności

Analitycy PIE w przesłanej analizie zwrócili uwagę, że rosyjska blokada eksportu z Ukrainy sprawia, iż rosną ceny żywności na całym świecie. Według nich w walce z kryzysem żywnościowym oprócz środków finansowych kluczowe jest, by odblokować ukraińskiego eksportu.

"Z tego powodu należy przede wszystkim naciskać na zapewnienie transportu artykułów rolno spożywczych, między innymi poprzez odblokowanie korytarzy eksportowych z Ukrainy biegnących przez Morze Czarne. Ważną rolę ma do odegrania również Polska" – stwierdził Jan Strzelecki z PIE.

Ekspert zwrócił uwagę, że od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę ok. 1/3 ukraińskich artykułów rolnych eksportowana jest przez nasz kraj. 

"Ten szlak trzeba rozbudowywać" – ocenił.

Ukraiński eksport

Ukraina nie może wyeksportować ogromnych ilości zboża

Według Strzeleckiego konieczna jest też pomoc ekonomiczna – humanitarna i finansowa – ze względu na rekordowe ceny żywności

"Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba osób niedożywionych na świecie może wzrosnąć nawet o 19 mln" – zauważył, cytując szacunki FAO.

Strzelecki przypomniał, że Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek uruchomienie dodatkowych 600 mln euro na walkę ze światowym kryzysem żywnościowym w związku z rosyjską agresją, co jest "krokiem w dobrą stronę". 

"Kryzys wynika bowiem z jednej strony z powodu bezpośrednich konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę – uniemożliwienia ukraiński eksport zboża w olbrzymiej ilości – lecz także pośrednich skutków w postaci wzrostu cen" – zaznaczył.

Czytaj też: Turcja: Eksport zboża z Ukrainy tematem czterostronnej rozmowy

PAP/fot.Wikimedia/Pxhere