PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Parafianowicz: Zamojskie zakłady będą skupować polskie zboże

Parafianowicz: Zamojskie zakłady będą skupować polskie zboże

Autor: Świat Rolnika 2022-07-27 12:15:00
Parafianowicz

Monika Parafianowicz, p.o. prezesa zarządu Elewarr Sp. z o.o., stwierdziła, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest bardzo wysokie.

„Jesteśmy spokojni, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Nie ma żadnych obaw i nie powinno być żadnych obaw. Polska jest w bardzo dobrej i komfortowej sytuacji, jeżeli chodzi o te możliwości. Natomiast, jeśli chodzi o zboże z Ukrainy, to my do swoich elewatorów zboża z Ukrainy nie kupowaliśmy i w swoich elewatorach zboża z Ukrainy nie posiadamy. W mediach jest dużo przekłamania – stwierdziła.

 Elewarr prowadzi skup zboża

Zdaniem Moniki Parafianowicz, priorytety spółki Elewarr są znane – to zapewnienie skupu polskiemu rolnikowi oraz przechowywanie rezerw państwowych i udział w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Dodała, że rezerwy zboża muszą być rotowane, a to łączy się ze skupem i handlem.

„W dalszym ciągu realizujemy te zadania i nic się nie zmieniło. Jeżeli chodzi o przechowywanie zboża na potrzeby tzw. zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego państwa polskiego, to przechowujemy rezerwy na podstawie umów zawieranych z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych w ramach strategicznych planów rządowych. Realizujemy programy, a Agencja powierza nam przechowywanie zboża. Wolumeny, które mamy, wpisują się w całokształt strategii w tym zakresie – podkreśliła.

„Wszystkie nasze magazyny oraz dodatkowe trzy lokalizacje naszej spółki zależnej, czyli Zamojskich Zakładów Zbożowych nastawiają się na prowadzenie skupu od polskiego rolnika. Mamy na ten cel zabezpieczoną powierzchnię i dla nas nic się nie zmienia, pomimo trudnej sytuacji związanej z obawami. (…) Pojawiają się obawy, że Elewarr nie kupi zboża od polskiego rolnika w regionach, w których prowadzimy swoją działalność (bo nie jesteśmy we wszystkich województwach). Nasze magazyny są przygotowane na prowadzenie skupu polskiego zboża od polskiego rolnika – zapewniła.

Parafianowicz

Monika Parafianowicz o magazynach ze zbożem

Monika Parafianowicz podkreśliła, że spółka Elewarr posiada magazyny ze zbożem, a ceny za surowiec są godziwe i ustalane na podstawie analizy cen ze światowych giełd. W dalszej części wywiadu odniosła się do obaw polskich rolników odnośnie skupowania ukraińskiego zboża.

„Nie powinno być obaw i nie powinno się przekazywać żadnej paniki. Docierały do nas pewne zapytania, które poddawały pod wątpliwość: czy nasze magazyny skupują zboże z Ukrainy? (…) Zapraszam polskich rolników do zapoznania się z naszą ofertą w magazynach i oddziałach Elewarru. Zasady udzielania informacji rolnicy znają. Jeżeli rolnik zamierza sprzedać wytwory swojej pracy, to zapraszamy bezpośrednio do oddziałów. Ceny mogą się zmieniać w zależności od ceny rynkowej. (…) Polska jest zabezpieczona, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – podsumowała.

Czytaj również: Ardanowski: Najbliższe dni pokażą czy Rosja blefuje w sprawie umowy

Radio Maryja/fot.pixabay