PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Opłata środowiskowa – Producenci Roślin Zbożowych krytyczni

Opłata środowiskowa – Producenci Roślin Zbożowych krytyczni

Autor: Monika Faber 2021-06-30 15:03:37
Opłata środowiskowa

Jak informuje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, trwają prace nad projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym. W nowej ustawie znajduje się zapis odnośnie tak zwanej opłaty środowiskowej. Opłata środowiskowa polega na konieczności przeznaczenia 1 proc. wartości pestycydów na dofinansowanie rozwoju systemu ekologicznego lub też zakup żywności ekologicznej w szkołach. Czy to jest aby dobry kierunek i nie wpłynie na wzrost cen środków ochrony roślin? Co na ten temat myśli PZPRZ?

Opłata środowiskowa – co sądzi PZPRZ?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uważa, że rozwój rolnictwa ekologicznego w naszym kraju jest pożądany i dlatego pozytywnie ocenia fakt pojawienia się propozycji uporządkowania sposobu organizacji tej produkcji w naszym kraju za pomocą ustawy. Jednak opłata środowiskowa w ocenie Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych to zły pomysł.

Nie mamy wątpliwości, że rozwój tego kierunku gospodarowania musi być ściśle związany ze zwiększaniem zapotrzebowania rynku (głównie rodzimego) na produkty ekologiczne. Próba kierowania rynkiem ekologicznym poprzez nieproporcjonalnie duże systemy wsparcia nie są dobrym rozwiązaniem, bo prowadzą one – co oczywiste – tylko do powstania nadmiaru produktów, co w efekcie prowadzi do obniżenia ich cen.

– zauważa Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ.

Hodowle zwierząt futerkowych – boom w polskiej branży futerkowej

Opłata środowiskowa nieakceptowalna

Zdaniem Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Oplata srodowiskowa opłata środowiskowa nie powinna być źródłem dofinansowania gospodarstw. Dlatego też PZPRZ apeluje o rezygnację z zapisów odnośnie tak zwanej opłaty środowiskowej.

Nie jest akceptowalne, by źródłem dofinansowania gospodarstw ekologicznych stały się (jak wynika z projektu ustawy) środki uzyskane przez opodatkowanie 1% marżą środków ochrony roślin używanych w naszych, tradycyjnych gospodarstwach. Pragnę podkreślić, że nasze dochody są coraz niższe i dalsze ich obniżanie jest groźne dla stabilnej egzystencji naszych gospodarstw, dlatego apelujemy o rezygnację z chęci pokrycia kosztów egzystencji gospodarstw ekologicznych za pomocą środków uzyskanych naszym kosztem. Jeśli tak się stanie, będzie to wielką szkodą dla rolnictwa.

– zaznacza Kacperczyk.

Opłata środowiskowa to 1 % wartości netto środków ochrony roślin na dzień jego zbycia końcowemu (ostatecznemu) nabywcy (przepisy art. 1 pkt 2 d mówią o opłacie środowiskowej, art. 2.1 pkt 7. definiują ostatecznego nabywcę śor, pkt. 15 definiuje wprowadzenie do obrotu).

pieczywopelnoziarniste.home.pl/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ciecióra: Rolnictwo zrównoważone zapewni niedrogą żywność


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kołakowski: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników to ułatwienie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: Obowiązkiem państwa jest bezpieczeństwo żywnościowe


BULT SMOGOWICZE