PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Oficjalnie: Lech Kołakowski nowym wiceministrem rolnictwa

Oficjalnie: Lech Kołakowski nowym wiceministrem rolnictwa

Autor: Jacek Podgórski 2021-11-30 14:00:30
Lech Kołakowski

Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył dziś Lechowi Kołakowskiemu akt powołania na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nowy wiceminister został także pełnomocnikiem rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF. Według nieoficjalnych informacji zastąpi w tym zakresie kompetencji obecnego pełnomocnika, Szymona Giżyńskiego. Obejmie swoje obowiązki z początkiem grudnia 2021 roku. Lech Kołakowski jest kolejnym wiceministrem, który w ostatnich tygodniach dołączył do kierownictwa resortu rolnictwa. Wcześniej nominacje otrzymali Norbert Kaczmarczyk, Krzysztof Ciecióra oraz Rafał Romanowski. Na stanowisko powrócił także były-obecny Główny Lekarz Weterynarii – Paweł Niemczuk.

Kim jest Lech Kołakowski?

W 1992 ukończył on studia z zakresu administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest rolnikiem-praktykiem, zasiadał w radzie miejskiej w Łomży, piastując nawet stanowisko wiceprzewodniczącego.
W czasach Polski Ludowej Lech Kołakowski był członkiem ChSS i Unii Chrześcijańsko-Społecznej, a do roku 1989 był jednym z czterech wiceprzewodniczących łomżyńskiego PRON, następnie wstąpił w szeregi Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. OD 2001 roku jest członkiem PiS.lech kolakowski 2

W okresie PRL był członkiem ChSS i Unii Chrześcijańsko-Społecznej[1]. Do 1989 był jednym z czterech wiceprzewodniczących łomżyńskiego PRON[2]. Od 1991 należał do Porozumienia Centrum (był prezesem zarządu wojewódzkiego w Łomży), a następnie do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów (zasiadał w podlaskim zarządzie wojewódzkim tej partii[3]). W 2001 dołączył do Prawa i Sprawiedliwości.

We wrześniu 2020 został przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tak zwanej Piątce dla zwierząt. Przestał także pełnić funkcję pełnomocnika komitetu terenowego partii w Łomży. Miesiąc później, bo 17 listopada 202o roku zapowiedział wystąpienie z szeregów Prawa i Sprawiedliwości, co uczynił tydzień później (pomimo przywrócenia go 18 listopada w prawach członka partii, zostając posłem niezrzeszonym. W czerwcu 2021 dołączył do Partii Republikańskiej. W lipcu powrócił do klubu parlamentarnego PiS jako reprezentant tego ugrupowania. W tym samym miesiącu zrezygnował z sejmowego uposażenia, zostając posłem niezawodowym, a także objął stanowisko doradcy zarządu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Czytaj także: Lech Kołakowski: Polska musi odbudować pogłowie trzody chlewnej

 

MRiRW/wikipedia/fot. wikimedia/mrirw