PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Neonikotynoidy – KE szykuje się do wprowadzenia zakazu

Neonikotynoidy – KE szykuje się do wprowadzenia zakazu

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-11 06:10:15
Neonikotynoidy

Komisja Europejska planuje zakazać dwóch aktywnych składników neonikotynoidowych: klotianidyny i tiametoksamu, w importowanej żywności i produktach rolnych. Neonikotynoidy to związki chemiczne klasyfikowane jako neuroaktywne insektycydy, chemicznie spokrewnione z nikotyną.

Neonikotynoidy zostaną zakazane?

Neonikotynoidy na celowniku Komisji Europejskiej. Kierownik wydziału ochrony roślin w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia Komisji Europejskiej (DG SANTE) wyjaśnił podczas przesłuchania przed Komisją Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, że KE chce zakazać dwóch aktywnych składników neonikotynoidowych: klotianidyny i tiametoksamu, w importowanej żywności i produktach rolnych. KE planuje również objęcie zakazem innych substancji neonikotynoidowych.

Urzędnik stwierdził, że pomogłoby to osiągnąć cele strategii „Od pola do stołu”, a zapytany przez eurodeputowanych o możliwe reakcje partnerów handlowych poinformował, że rozmowy na ten temat odbyły się już z krajami trzecimi. Projekty z zadowoleniem przyjął przewodniczący specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego ds. procedur zatwierdzania środków ochrony roślin.

 Aktywiści prozwierzęcy dostają miliony złotych! Kto najwięcej?

Neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół?

Neonikotynoidy to związki chemiczne klasyfikowaneNeonikotynoidy KE jako neuroaktywne insektycydy, chemicznie spokrewnione z nikotyną. Najbardziej znane z nich są imidakloprid, klotianidyna i tiametoksam. Rozwój tej klasy insektycydów rozpoczął się w latach 80. przez kompanię Shell oraz w 90. przez Bayer.

Neonikotynoidy zostały stworzone przede wszystkim dlatego, że wykazywały zmniejszoną toksyczność w porównaniu z poprzednio stosowanymi insektycydami fosforanoorganicznymi i karbaminianowymi. Większość neonikotynoidów wykazuje o wiele mniejszą toksyczność u ssaków niż u owadów, jednak niektóre z nowych produktów są toksyczne.

Ostatnimi czasy użycie kilku z tych środków zostało zakazane w części państw, w związku z udowodnieniem związku z masowym wymieraniem pszczół. W styczniu 2013 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ogłosił, że neonikotynoidy stanowią niedopuszczalnie wysokie ryzyko dla pszczół, a sponsorowane przez przemysł badania naukowe, na których agencje regulacyjne polegały mogły być wadliwe.

W marcu 2013 organizacja American Bird Conservancy opublikowała przegląd 200 badań nad neonikotynoidami w oparciu o badania przemysłowe pozyskane dzięki amerykańskiej ustawie o dostępie do rządowych informacji. Organizacja ta wzywała do zakazu stosowania neonikotynoidów jako zapraw roślin z powodu ich toksyczności dla ptaków, bezkręgowców wodnych oraz pozostałej fauny i flory.

Także w marcu 2013 Agencja Ochrony Środowiska (US EPA) została pozwana przez koalicję pszczelarzy oraz adwokatów ruchu ochrony przyrody i zrównoważonego rolnictwa, którzy oskarżyli agencję o wydawanie niewłaściwych ocen toksyczności i pozwalanie na rejestrację pestycydów na podstawie niewystarczających badań naukowych.

fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Konferencja UPEMI. Kołakowski: Drób jest naszą wizytówką


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Lepiej więcej płacić za żywność, niż mieć to co na Ukrainie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk z brutalną szczerością: Na spadek cen żywności bym nie liczył


BULT SMOGOWICZE