PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Narodowy holding spożywczy staje się rzeczywistością

Narodowy holding spożywczy staje się rzeczywistością

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-29 19:00:00
Narodowy Holding Spożywczy

Sejmowe komisje ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz rolnictwa poparły w czwartek poselski projekt przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.
Narodowy Holding Spożywczy jest projektem według którego jeden podmiot ma wzmacniać pozycję spółek państwowych. Jego celem jest umocnienie polskiego przemysłu spożywczo-rolnego, tak aby zwiększyć konkurencyjność polskich firm na rynku macierzystym i międzynarodowym.

Narodowy Holding spożywczy zbudowany na bazie “integratora”

Robert Telus wyjaśnił w imieniu autorów projektu, że nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa umożliwi przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych z Ministerstwa Rolnictwa, co z kolei pozwoli stworzyć Narodowy Holding Spożywczy.

Chodzi o utworzenie państwowego holdingu spożywczego.

– mówił poseł.

Poselski projekt poparł wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka powiedział, że holding będzie spółką zbudowaną na bazie "integratora", jakim jest Krajowa Spółka Cukrowa. Jak mówił, został wybrany wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa.

Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

– tłumaczył.

Kilkanaście spółek w składzie holdingu

Odpowiadając na pytania posłów,Narodowy Holding Spożywczy Andrzej Śliwka poinformował, że w skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Wiceminister zadeklarował, że Narodowy holding spożywczy powstanie w okresie 4-5 miesięcy od momentu przekazania spółek rolnych.

Zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński poinformował, że ogólnie wszystkie spółki będące w gestii KOWR "zanotowały wynik dodatni, prawie 50 mln zł" za 2021 r. W KOWR jest obecnie 38 spółek.

Autorzy projektu zgłosili autopoprawkę doprecyzowującą. Projekt ustawy został zaakceptowany przez komisje i skierowany do II czytania.

Przypomnijmy, że były minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski chciał utworzyć Narodowy Holding Spożywczy jako pomoc dla polskiego sadownictwa w walce z sieciami handlowymi.

Czy Narodowy Holding Spożywczy w ogóle powstanie?

PAP/fot.facebook/fot.pixabay