PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Narodowy Holding Spożywczy powinien wystartować wraz z sezonem owoców miękkich

Narodowy Holding Spożywczy powinien wystartować wraz z sezonem owoców miękkich

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-21 12:09:00
Narodowy Holding Spożywczy

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Narodowy Holding Spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 r. Holding ma polegać głównie na łamaniu monopolu i zmów cenowych,

Sezon skupu owoców miękkich rozpoczyna się w czerwcu. Po przejściu pełnej ścieżki legislacyjnej i prawnej ten holding, jeśli zostanie zarejestrowany, mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem owoców miękkich będzie mógł łamać monopol i zmowy cenowe – powiedział na antenie TVP1 Kowalczyk.

Narodowy Holding spożywczy – co udało się do tej pory ustalić?

W piątek w siedzibie resortu aktywów państwowych wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego.Narodowyholdingspozywczy2 21.11.21

Niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na rzecz utworzenia holdingu spożywczego.

Chodzi o uchwaloną w środę przez Sejm ustawę o przejęciu spółek rolnych przez resort aktywów państwowych, co ma ułatwić tworzenie holdingu spożywczego.

Holding ma być spółką stworzoną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które obejmie Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie, jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Czytaj także: Ministerstwo rolnictwa zachęca firmy rolne do udziału w misji gospodarczej na Dalekim Wschodzie

źródła: PAP/ fot. pixabay.com, pexels.com

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński do rolników: Nie da się zrekompensować wszystkich strat


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk zapewnia: Nasz kraj ma duże nadwyżki produkcyjne


BULT SMOGOWICZE