PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Na straży interesów branży mleczarskiej

Na straży interesów branży mleczarskiej

Autor: Świat Rolnika 2016-11-02 20:36:12
Na straży interesów branży mleczarskiej

Nowo wybrany przewodniczący grupy "Mleko i produkty mleczne" Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil, 27 października na spotkania w Brukseli rozpoczął debatę o sytuacji branży mleczarskiej z członkami państw UE.

Producenci mleka nadal doświadczają poważnych problemów z płynnością finansową. Od dwóch i pół roku ceny zbytu są niskie.

 

– Dzisiejsze dyskusje ukazały, że producenci w całej Unii nadal zmagają się z niskimi cenami i brakiem płynności finansowej, mimo że ceny mleka rosną od czterech miesięcy. Apelujemy w związku z tym do państw członkowskich o upewnienie się, że niedawno przyjęty pakiet pomocy w wysokości 350 mln euro trafi do rolników jak najszybciej – powiedział na spotkaniu Roquefeuil.

 

Produkcja mleka w UE spadła o 2 proc. w czerwcu w porównaniu do analogicznego okresu z 2015 i o 1,4 proc. w lipcu. Tendencja spadkowa utrzyma się najprawdopodobniej do końca roku. Na rynku światowym sytuacja wygląda podobnie.

 

– Na globalnym rynku ceny mleka i produktów mlecznych idą w górę, w UE na przykład ceny masła znacznie się poprawiły od czerwca i zbliżyły się do poziomu z 2013 r. Ogólnie rzecz biorąc, ceny produktów mlecznych wzrosły średnio o 20 proc. Popyt na świecie jest dynamiczny, również ze względu na zapotrzebowanie w Chinach. Moim zdaniem producenci mleka powinni niedługo dostrzec poprawę cen mleka – dodał nowy przewodniczący grupy "Mleko i produkty mleczne".

 

Podczas swojego wystąpienia Thierry Roquefeuil deklarował, że w trakcie trwania dwuletniej kadencji będzie współpracować z wiceprzewodniczącymi dążąc do stworzenia dynamicznej i rentownej branży mleczarskiej w UE.

 

– W ramach zbliżającej się debaty na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) zamierzamy określić najważniejsze wyzwania przed jakimi staje branża oraz znaleźć skuteczne i możliwe do wykorzystania narzędzia, które pozwolą nam z nimi się zmierzyć – podkreślił.

 

Thierry Roquefeuil należy do francuskiej organizacji rolniczej FNSEA. Prowadzi gospodarstwo mleczarskie w południowo-zachodniej Francji. Od 2012 r. przewodniczy krajowej federacji producentów mleka (FNPL). Od 2014 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa i Cogeca. Jest także przewodniczącym francuskiej organizacji międzybranżowej CNIEL. Podczas trwania kadencji będzie współpracował z dwoma wiceprzewodniczącymi –Tommasem Mario Abratem (ACI, Włochy) oraz Dorotą Śmigielską (FBZPR, Polska).

 

copa-cogeca.be/AZK/ Fot. copa-cogeca.be