PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / MRiRW: konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

MRiRW: konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-10 20:40:31
MRiRW

Dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. były tematem nieformalnej wideokonferencji Rady Ministrów UE ds. Rybołówstwa – poinformowało w czwartek MRiRW.

MRiRW o porozumieniu

Z ramienia Polski w środowym wideospotkaniu uczestniczył wiceminister Ryszard Bartosik. 9 czerwca br.

2 czerwca br. UE i Wielka Brytania zakończyły negocjacje w sprawie porozumienia określającego kwoty połowowe dla wspólnie zarządzanych zasobów do końca 2021 r. Porozumienie to zamyka pierwsze w historii coroczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią na podstawie Umowy o handlu i współpracy miedzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem (TCA).polowy bartosik 2021 2

Zgodnie z uzgodnioną 24 grudnia 2020 r. Umową TCA), obie strony mają odbywać coroczne konsultacje. Ich celem jest uzgodnienie uprawnień do połowów dla wspólnych stad na następny rok.

Czytaj także: Bartosik: rolnictwo wspierane jest przez kredyty z budżetu państwa

MRiRW chce dalszych rozmów

"Pomyślne zakończenie negocjacji będzie silną podstawą do kontynuacji współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią w dziedzinie rybołówstwa" – podkreślił cytowany w komunikacie resortu Ryszard Bartosik.

Polski wiceminister wyraził też nadzieję, że w kwestiach wymagających dalszych rozstrzygnięć pomocny okaże się wyspecjalizowany Komitet ds. Rybołówstwa, który wkrótce ma rozpocząć swoją działalność. Zdaniem wiceszefa resortu rolnictwa, szczególnie ważne z punktu widzenia Polski jest ustalenie szczegółów elastycznego mechanizmu wymiany kwot połowowych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem, a państwami członkowskimi UE.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Przez wojnę w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża


Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Zielony Ład należy natychmiast zawiesić


BULT SMOGOWICZE