O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-02-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Kopalnia Turów będzie funkcjonować bez przeszkód

Turów

Kopalnia i elektrownia Turów będą bez przeszkód funkcjonowały i dostarczały energię elektryczną dla kilku milionów Polaków – zapewnił premier Morawiecki.

Premier Polski i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Premier Czech powiedział na wspólnej z premierem Morawieckim czwartkowej konferencji prasowej w Pradze, że warunkiem wycofania skargi jest przelew środków; kiedy zostaną przelane, wtedy Czechy wycofają skargę z TSUE.

Turów będzie dalej działać

Premier zapewnił, że kopalnia Turów i elektrownia Turów "będą bez przeszkód funkcjonowały i dostarczały energię elektryczną dla kilku milionów mieszkańców Dolnego Śląska i reszty mieszkańców Polski".

,,Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-czeskich, z optymizmem patrząc w przyszłość! Negocjacje były długie, trudne i wymagające dla obu stron, ale po wielu miesiącach rozmów i jeszcze większej ilości medialnych" – wskazał w czwartkowym wpisie na Twitterze szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ponad pół roku temu, ze względów społecznych i bezpieczeństwa energetycznego, "nie mogliśmy sobie pozwolić na to, żeby wyłączyć z funkcjonowania kopalnię i elektrownię w Turowie". Jak dodał, to kilka procent naszego systemu elektroenergetycznego i kilka tysięcy miejsc pracy.

,,Obroniliśmy te miejsca pracy, zapewniliśmy bezpieczeństwo energetyczne Polsce i będziemy również lepiej chronić środowisko naturalne" – podkreślił.

Odnosząc się do podpisanej w czwartek umowy w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie stwierdził: "To wielki sukces polskiej dyplomacji!". Wskazał, że podpisanie tej umowy kończy okres zamrożenia bardzo dobrych relacji polsko-czeskich, "a przecież potrzebujemy teraz zgody jako państwa znajdujące się na wschodniej flance NATO i UE, gdy czarne chmury gromadzą się nad bezpieczeństwem naszych sąsiadów na wschodzie".

Koniec sporu

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy przyczynili Turow porozumienie Morawiecki Czechy 01się do czwartkowego "sukcesu, zwłaszcza premierowi Fiali za jego otwartość i elastyczność, minister Annie Moskwie z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i panu Cezaremu Przybylskiemu – marszałkowi województwa dolnośląskiego, który był dobrym duchem negocjacji".

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklarował, że nie zamierza płacić kary.

Premier Czech powiedział na wspólnej z premierem Morawieckim czwartkowej konferencji prasowej w Pradze, że warunkiem wycofania skargi jest przelew środków; kiedy zostaną przelane, wtedy Czechy wycofają skargę z TSUE.

Czytaj też: Sondaż wPolityce.pl: 45 proc. Polaków przeciw płaceniu kar za Turów

PAP/fot.KPRM/Daniel Gnap

swiatrolnika.info 2023