PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / 15 mln euro na dostawy mleka i owoców dla szkół

15 mln euro na dostawy mleka i owoców dla szkół

Autor: Kalina Brzozowska 2017-08-11 10:06:14
mlekoszkola1108

W dniu dzisiejszym kończą się konsultacje społeczne w sprawie realizacji programu mleko, owoce i warzywa w szkole. Są to nowe programy skierowane są dla dzieci z klas I-V szkół podstawowych.  Środki na realizację inicjatywy pochodzą z Unii Europejskiej. Według szacunków, z programów skorzysta około 1,9 mln dzieci. Natomiast sztandarowym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.

W dniu dzisiejszym kończą się konsultacje społeczne w sprawie realizacji programu mleko, owoce i warzywa w szkole. Są to nowe programy skierowane są dla dzieci z klas I-V szkół podstawowych.  Środki na realizację inicjatywy pochodzą z Unii Europejskiej. Według szacunków, z programów skorzysta około 1,9 mln dzieci. Natomiast sztandarowym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.

Dla Polski na rok szkolny 2017/18 przeznaczono około 26 mln euro, z czego 15 mln euro zostanie przeznaczone na dostawy owoców i mleka. Pozostała kwota na przetwory mleczne. Ponadto program wspomogą środki z budżetu krajowego w kwocie 128 mln zł.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa na antenie Radia Maryja zaakcentował fakt, że w obecnym kształcie program będzie prostszy w obsłudze. 

– Sejm zmienił ustawę, bo do tej pory ten program realizowała Agencja Rynku Rolnego, która jest rozwiązywana i przechodzi do nowej struktury od 1 września – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ustaliliśmy więc, że to ta nowa instytucja będzie zajmowała się realizacją tego programu. Ustaliliśmy również, że połączymy oba programy – „warzywa i owoce” oraz „mleko” – które były do tej pory oddzielnymi programami, w jeden. Będzie to prostsze w obsłudze, bo do tej pory zarówno producenci, jak i dyrektorzy szkół zwracali uwagę na pewne problemy administrowania tym programem

– uszczegółowił Jan Krzysztof Ardanowski.

Wskazać należy, że warunkiem uczestnictwa w programie dla szkół jest przygotowanie przez państwa członkowskie strategii realizacji programu do roku szkolnego 2022/23.

Zgodnie z założeniami programu dzieci będą dostawać produkty przez 10 wybranych tygodni w każdym z semestrów. Łącznie do szkół trafią 84 porcje owoców i warzyw oraz 74 porcje mleka i przetworów mlecznych.

radiomaryja.pl/KB/fot.pixaby.com


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu


Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski należy traktować jako utracony


BULT SMOGOWICZE