PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Minister Rau: Bezpieczeństwo żywnościowe zdestabilizowane przez Rosję

Minister Rau: Bezpieczeństwo żywnościowe zdestabilizowane przez Rosję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-10 21:30:00
Bezpieczeństwo żywnościowe

Minister Zbigniew Rau otwierając 33. Regionalną Konferencję FAO stwierdził, że Rosja zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe atakując Ukrainę.  

We wtorek po południu w Łodzi rozpoczęła się regionalna konferencja Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa – FAO.  Zaplanowano dyskusję o konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla światowego rolnictwa. W inauguracji wziął udział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

Zbigniew Rau otworzył konferencję

Konferencja FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r. ma potrwać do 13 maja. Zaplanowano dyskusję o konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla światowego rolnictwa.

Rau, otwierając konferencję, powiedział, że w Polsce rolnictwo jest znaczącą częścią gospodarki. "Osiągnęliśmy sukces w transformacji sektora rolniczego, również dzięki członkostwu w organizacjach międzynarodowych, wśród nich jest FAO. Teraz jesteśmy chętni dzielić się naszym doświadczeniem ws. rolnictwa i rozwoju wsi z innymi państwami" - powiedział Rau.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach bezpieczeństwo żywnościowe stało się bardzo ważne i jest przedmiotem dyskusji na wielu forach międzynarodowych. "Niesprowokowana rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe" – zwrócił uwagę Rau.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem

Minister Spraw Zagranicznych dodał, że bezpieczeństwo żywnościowe jest priorytetem na najbliższe lata i kryzys w tym obszarze może wpłynąć na migrację i powstrzymać rozwój gospodarek. "Musimy wzmacniać globalny system bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślił Rau.

Mówił, że FAO odgrywa kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz tego bezpieczeństwa. Rau dodał, że Łódź jest stolicą regionu, który tradycyjnie był jednym z najważniejszych ośrodków rolnictwa w Polsce. Utworzona w 1945 roku FAO - zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich - ma swoją siedzibę w Rzymie.

Kowalczyk już w poniedziałek spotkał się z dyrektorem generalnym FAO Qu Dongyu. Henryk Kowalczyk, cytowany w informacji ministerstwa rolnictwa, zwracał uwagę podczas spotkania, że "procesy transformacji systemów żywnościowych w kierunku bardziej zrównoważonych są zagrożone w wyniku pandemii COVID-19 i wzrostu cen środków produkcji, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny czynnik zagrażający światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu".

Czytaj również: Monika Przeworska: Musimy zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe Polski

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL: Premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa


Autor: Świat Rolnika

Szczepan Wójcik: NGO-sy próbują przeprowadzić w Polsce rewolucję obyczajową


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Polska wieś w ostatnich latach doświadczyła wielu problemów


BULT SMOGOWICZE