PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Minister Buda: Bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone przez Rosję

Minister Buda: Bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone przez Rosję

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-17 20:30:00
Bezpieczeństwo żywnościowe

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda stwierdził, że światowe bezpieczeństwo żywnościowe jest obecnie zagrożone przez działania Rosji.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda uczestniczył w środę w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych w formacie handel, która towarzyszyła posiedzeniu Konferencji WTO. Brak bezpieczeństwa żywnościowego z powodu ataku militarnego Rosji na Ukrainę i wzmocnienie roli Światowej Organizacji Handlu jako gwaranta międzynarodowego systemu handlu – to jedne z kluczowych kwestii 12 Konferencji WTO, której obradowała w Genewie.

Rosja wpływa na globalne bezpieczeństwo żywnościowe

Konferencja Ministerialna WTO (MC12) odbywała się w dniach 12-16 czerwca. To najważniejszy organ WTO, który zbiera się, aby podjąć kierunkowe decyzje w sprawie funkcjonowania światowego systemu handlu. Głównym zadaniem posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie handel (FAC Trade) było przyjęcie postanowień końcowych Konferencji WTO. W Konferencji uczestniczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który przyznał, że światowe bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone przez działania Rosji.

,,To Rosja jest jedynym winowajcą obecnego zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy kryzysy żywnościowe będą miały trwały skutek" – podkreślał podczas rozmów w Genewie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Szef MRiT zaznaczył, że zablokowanie infrastruktury transportowej potrzebnej do eksportu produktów spożywczych i rolnych z Ukrainy jest jedną z przyczyn obecnych problemów w międzynarodowym łańcuchu dostaw żywności.

,,Wzywamy do zapewnienia dostaw żywności dla krajów najbardziej dotkniętych zakłóceniami dostaw z Ukrainy i Rosji oraz do powstrzymania się od nakładania ograniczeń w eksporcie zboża" – mówił minister Waldemar Buda podczas obrad w 12 Konferencji WTO. Zadeklarował, że Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w eksporcie zboża do odbiorców końcowych.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Polska za wzmocnieniem roli WTO

Tematami dyskusji 12 Konferencji WTO były m.in. reformy WTO, odpowiedź Organizacji na pandemię i wykorzystania patentów na szczepionki przeciwko COVID-19, kwestie subsydiów w rybołówstwie, zapasów publicznych w rolnictwie oraz zrównoważonego rozwoju.

Minister rozwoju i technologii zaznaczył, że Polska opowiada się za wzmocnieniem roli Światowej Organizacji Handlu.

,,W obliczu wojny w Ukrainie wzmocnienie roli WTO jako gwaranta stabilnego systemu handlu międzynarodowego powinno być priorytetem. Powinniśmy przeciwdziałać osłabieniu roli tej instytucji" – mówił Buda.

Polska była jednym z jej państw założycielskich WTO i jest w organizacji od 1995 r. Do WTO należy 164 państw członkowskich, a 23 kraje negocjują warunki członkostwa (rozmowy akcesyjne Białorusi zostały zawieszone w związku z jej postawą wobec agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę). Głównym zadaniem WTO jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej oraz przestrzegania prawa własności intelektualnej.

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe wpisać do Konstytucji

PAP/fot. MRiT

 

 

 

 


Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu


Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski należy traktować jako utracony


Autor: Polska Agencja Prasowa

PIE: Kluczowe jest, by odblokować ukraiński eksport


BULT SMOGOWICZE