PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Michał Urbaniak: Rolnik jest najłatwiejszym kozłem ofiarnym

Michał Urbaniak: Rolnik jest najłatwiejszym kozłem ofiarnym

Autor: Oliver Pochwat 2022-07-09 12:00:00
Michał Urbaniak

Michał Urbaniak skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info trwające protesty rolnicze w Holandii. Zdaniem posła rolnik jest najłatwiejszym kozłem ofiarnym.

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt.

ŚwiatRolnika.info: Jak skomentuje Pan trwające w Holandii protesty rolników?

Michał Urbaniak: Z tego, co zdążyłem przeczytać, protesty wynikają z tego, że rząd holenderski chce zlikwidować produkcję rolną ze względu na "ekologów", co jest absurdalne. Słusznie ci rolnicy protestują, bo bez nich nie będzie bezpieczeństwa żywnościowego Holandii. To się może rozlewać, taki trend polityczny, żeby ograniczać rolnictwo, na inne kraje Europy i kibicuję rolnikom w tej kwestii.

ŚwiatRolnika.info: Holenderski rząd składa się głównie z lewicowców. Czy to jest przesadna ochrona przyrody, nieprzemyślane decyzje...

Michał Urbaniak: Ideologizowanie w imię własnych przekonań na temat tego, czym jest ekologia, czym jest przyroda, czym jest bezpieczeństwo państwa – zamiast działania racjonalnego.

ŚwiatRolnika.info: O czym warto powiedzieć w kontekście Holandii to fakt, że rząd uważa, że rolnictwo odpowiada za degradację środowiska. Rolnik ma być kozłem ofiarnym? Przecież są inne branże, inne przemysły...

Michał Urbaniak: ...ale rolnik jest najłatwiejszym kozłem ofiarnym, bo to zazwyczaj jest grupa mocno rozproszona, jeśli chodzi o kapitał i możliwości, które też są rozproszone między różne grupy, różnych gospodarzy i gospodarstwa, więc łatwo w nich bić.

ŚwiatRolnika.info: Czy ten protest może skończyć się pozytywnie? Z jednej strony mamy wszystkich holenderskich rolników oraz społeczeństwo kontra rząd i policja. Czy rząd powinien się ugiąć?

Michał Urbaniak

Michał Urbaniak: Rząd powinien się ugiąć, ale czy się ugnie? Dużo będzie zależało od woli politycznej rządzących, ponieważ inaczej stracą swoją bezpieczeństwo żywnościowe które mają na wysokim poziomie.

ŚwiatRolnika.info: Anna Bryłka z Ruchu Narodowego powiedziała, że Holandia dla Polski pod kątem rolnictwa zawsze była wzorem. Czy istnieje obawa, że wzorem dla zamykania rolnictwa w Polsce i UE będzie Holandia?

Michał Urbaniak: Mamy Europejski Zielony Ład, który poniekąd to zakłada więc tak, jest takie ryzyko.

Czytaj także: Protesty rolników: Policja strzelała do rolników w Holandii. NAGRANIE WIDEO