PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Michał Urbaniak: Retencja? Widać brak koordynacji działań

Michał Urbaniak: Retencja? Widać brak koordynacji działań

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-26 18:00:00
Michał Urbaniak

Michał Urbaniak jest przekonany, że powracający do Polski problem suszy wynika z braku wypracowania odpowiednich praktyk wśród rolników.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej mamy w Polsce ze zjawiskiem suszy hydrologicznej. Poziom w rzekach jest niż w zeszłym roku. Kilkadziesiąt gmin już zaapelowało o racjonalne gospodarowanie życiodajną cieczą. Jednym z powodów suszy w Polsce są globalne zmiany klimatu spowodowane przez człowieka.

SwiatRolnika.info: Dlaczego nie potrafimy poradzić sobie z problemem suszy, która co roku wraca do Polski?

Michał Urbaniak: Bardzo dużo rozbija się o kwestię retencji i tego, jak mamy dzisiaj uregulowane tereny zalewowe. To również kwestia pól uprawnych i sposobów z nich korzystania.

Michał Urbaniak

Tak to widzę. Widać brak skutecznej koordynacji działań. Jest program wspierający retencję, pytanie, czy na jego realizację nie zostały przeznaczone za małe środki. To są pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Powinien na niej również odpowiedzieć minister Henryk Kowalczyk.

ŚwiatRolnika.info: Może problem leży po stronie niskiej świadomości retencji, jak również przyznawania rekompensat za susze?

Michał Urbaniak: Tak. To się wiąże ze złym zarządzaniem. Tak jak powiedziałem wcześniej, kwestia budowania programu retencyjnego to również budowanie świadomości.

ŚwiatRolnika.info: Czy nie jest też tak, że w realizowaniu programów retencyjnych przeszkadzają aktywiście ekologiczny oraz Unia Europejska?

Michał Urbaniak: Problem w tej kwestii jest znacznie szerszy. Wywodzi się on z kwestii transportowych. Pewna agenda ekolewicy jest taka, że Polska nie powinna mieć dobrze uregulowanych rzek, bo wtedy mogłaby korzystać z tego, że rzeki są żeglowne i można zacząć transportować towary rzekami, a to jest w niesmak naszych sąsiadom z zachodu. W tym wypadku to, że nie regulujemy rzek, jest wypadkową tego i tutaj jest blokada ze strony tych, którzy blokują metody dla rolników.

Czytaj także: Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?


Autor: Oliver Pochwat

Jacek Zarzecki: Możemy być delikatnymi optymistami


Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Bezpieczeństwo żywnościowe jest na pierwszym miejscu


Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Rynek rosyjski należy traktować jako utracony


BULT SMOGOWICZE