PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Maszyny rolnicze na drogach. Poznaj przepisy. Wyjaśnia Mariusz Ciarka

Maszyny rolnicze na drogach. Poznaj przepisy. Wyjaśnia Mariusz Ciarka

Autor: Oliver Pochwat 2022-08-05 12:00:00
Mariusz Ciarka

Mariusz Ciarka w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info wyjaśnił jakich zasad i przepisów na drodze musi przestrzegać rolnik poruszający się pojazdem rolniczym.

Żniwa, zgodnie z policyjnymi statystykami są wyjątkowo niebezpieczne, bo właśnie wtedy na wsiach dochodzi do największej liczby wypadków. Rolnicy i operatorzy maszyn powinni zwracać szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa. Jak wynika z informacji uzyskanych Biura Ruchu Drogowego KGP W 2021 roku odnotowano 109 wypadków z udziałem maszyn rolniczych.

ŚwiatRolnika.info: Jakich zasad powinni przestrzegać rolnicy podczas poruszania się maszynami rolniczymi na drogach?

Mariusz Ciarka: Dopuszczenie ciągnika do ruchu określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresie ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 2015 r. poz. 305, z późn. zm.). Aby maszyna była dopuszczona do poruszania się po drodze, nie może zagrażać bezpieczeństwu osoby jej prowadzącej oraz pozostałych uczestników ruchu. Z tego względu niedopuszczalne jest przemieszczanie się pojazdem z niekompletnym wyposażeniem lub wystającymi ostrymi elementami.

Ciągniki rolnicze są zobowiązanie do poruszania się po drodze z ograniczoną prędkością. Wynika to z przepisów prawnych, które wyraźnie precyzują maksymalną prędkość, jaką może rozwinąć ciągnik. Wynosi ona 30 km/h. W przypadku, gdy przewozi on drużynę roboczą prędkość nie może przekroczyć 20 km/h. Dopuszczony do ruchu drogowego ciągnik z maszyną nie może przekraczać szerokości 3 metrów. W sytuacji, gdy szerokość ciągnika zawiera się w przedziale 3 – 3.5 metra, należy uzyskać stosowne zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego. Przepisy określają także konieczność użytkowania ciągnika z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz zasadę przewożenia pasażerów tylko na miejscu do tego przeznaczonym. Nawet jeśli maszyna potrafi jechać szybciej (niektóre ciągniki mogą jechać z prędkością nawet 60 km/h i większą), nie można nią wjeżdżać na drogi ekspresowe i autostrady.

Mariusz Ciarka

ŚwiatRolnika.info: Jakie środki ostrożności na drogach powinni zachować rolnicy oraz kierowcy?

Mariusz Ciarka: W przypadku kombajnów należy zwrócić uwagę na demontaż tzw. hedera podczas przejazdu drogą publiczną. Trzeba mieć świadomość, że kombajn z hederem, przekraczający nierzadko szerokość 5 m, stanowi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i w latach poprzednich dochodziło do poważnych wypadków z udziałem tego typu maszyn.
W 2021 roku odnotowaliśmy 109 wypadków z udziałem maszyn rolniczych. W zdarzeniach tych zginęło 15 osób a 126 zostało rannych. Operator, jeśli poruszał się będzie z zamontowanym hederem naraża więc przede wszystkim bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Warto więc zdemontować heder na czas przejazdu po drogach, tym bardziej, że w nowoczesnych kombajnach jego montaż i demontaż nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Prawidłowe oznakowanie ciągnika obejmuje trójkątną tablicę wyróżniającą oraz pasy o barwie białej i czerwonej umieszczone na częściach wystających poza obręb maszyny.  Dodatkowy osprzęt, np. siewnik lub kultywator, nie może zasłaniać oznakowania maszyny, świateł oraz innych urządzeń sygnalizacyjnych. Należy pamiętać, iż prowadzący ciągnik ma obowiązek zjechać na skrajny prawy pas w celu umożliwienia wyprzedzenia go przez inny pojazd.

Czytaj także: Zbliżają się żniwa! Policja apeluje o zachowanie ostrożności