PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Marian Sikora: Robią z rolników trucicieli środowiska

Marian Sikora: Robią z rolników trucicieli środowiska

Autor: Oliver Pochwat 2022-08-04 18:00:00
Marian Sikora

Marian Sikora skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info protesty holenderskich rolników, jak również pomysły rządu Holandii dotyczące ograniczenia rolnictwa.

Protesty rolników w Holandii trwają od ponad miesiąca, farmerzy blokowali m.in. autostrady i centra dystrybucyjne sieci supermarketów. Holenderski rząd ogłosił 10 czerwca plan ograniczenia zrzutów azotu nawet o 70 proc. na 131 kluczowych obszarach kraju – większość z nich w pobliżu rezerwatów przyrody i obszarów chronionych – w celu osiągnięcia celów ochrony środowiska w 2030 r.
Według holenderskich mediów plan ten oznacza dla rolników spadek sprzedaży bydła o około 30 proc.

ŚwiatRolnika.info: Jak ustalili dziennikarze holenderskiego "NRC", żeby zrealizować zamierzenia gabinetu premiera Marka Ruttego, zamkniętych będzie musiało zostać 11,2 tys. gospodarstw. 17,6 tys. z pozostałych zobowiązanych zostanie do zmniejszenia liczby zwierząt hodowlanych od jednej trzeciej do prawie połowy.

Marian Sikora: Robią z rolników trucicieli. To jest niespotykane. Ludność musi jeść. Wszystkie rewolucje wybuchają, gdy zaczyna brakować zwinności. Może Holendrzy przesadzili, może mają za dużą obsadę w stosunku do ilości ziemi, ale rolnicy muszą się utrzymać, wykarmić rodziny i rozwijać gospodarstwa. Myślę, że Holandia idzie w złą stronę. Popieramy stanowisko rolników holenderskich. Nie może być tak, że będziemy szukać żywności w dalekich krajach, którą trzeba przewieść, wydzielając przy tym CO2 do atmosfery niż wszystkie krowy, które hodujemy. Bydło zjada rośliny, które pochłaniają CO2. Międzynarodowe lobby zajmujące się produkcją sztucznego mięsa również w swoich fabrykach generuje CO2. To również oni mają wpływ na decyzję rządu holenderskiego. Myślę, że rozsądny rząd, który wie, że żywność musi być w sklepie, nigdy nie zrobi z rolników głównych trucicieli środowiska. Rolnicy zużywają CO2 do produkcji. Mamy rolnictwo węglowe, produkujemy tak, aby społeczeństwo miało dobrą i zdrową żywność.

ŚwiatRolnika.info: Holenderskie rolnictwo zawsze było wzorem dla krajów Europy, w tym i Polski. Czy istnieje obawa, że podobne pomysły będzie chciała wprowadzić władza w Polsce?

Marian Sikora: Już niektórzy z "zielonych" europosłów tak kombinują. Myślę, że przy takim układzie i rozwiązaniach związków branżowych, które uczestniczyły w planie strategicznym, póki co taki zagrożeń nie ma i nie będzie. Jeśli do władzy dojdą zielone opcje, które będą lansować sztuczne mięso, robaki lub rośliny, to istnieje taka obawa. Uważam, że produkujemy wysokiej jakości żywność mięso wołowe. Możemy pochwalić się mlekiem wysokiej jakości. Nie możemy pozwolić sobie na żadne ograniczenia w sektorze. Będziemy popierać holenderskich rolników i sami nie pozwolimy na to, żeby podobne rozwiązania i pomysły pojawiły się w Polsce.

Marian Sikora

ŚwiatRolnika.info: Od pewnego czasu obserwuje się, że Unia Europejska jest pogrążona w ekologicznym szaleństwie.

Marian Sikora: Jest komisarz i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który lansuje Zielony Ład. Spotykał się również z Gretą Thunberg. Myślał, że zrobi z Europy zieloną wyspę, jeśli chodzi o produkcję rolną. Nic jakoś, nie mówią o fabrykach i transporcie, jak również innych zagrożeniach dla klimatu. Ostatnio pojawiły się opracowania naukowe mówiące o tym, że zanieczyszczone powietrze szkodzi klimatowi. Ciekawe rzeczy zaczynają się pojawiać. Doskonale pamiętam czasy, jak naukowcy przekonywali, że masło szkodzi. Chleb szkodzi, jajka szkodzą, mleko szkodzi. Wszystko szkodzi i za wszystkim idą ogromne pieniądze.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk spotkał się z polskimi i holenderskimi rolnikami