PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Marek Sawicki: Narodowy Holding Spożywczy to powrót do PRL

Marek Sawicki: Narodowy Holding Spożywczy to powrót do PRL

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-14 17:00:00
Marek Sawicki

Marek Sawicki ocenił, że Krajowa Grupa Spożywcza nie wpłynie na poprawę sytuacji polskiego rolnika. Jak przyznał, żyjemy w państwie, które wraca do PRL.

Jak stwierdził Wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk Programie I Polskiego Radia, Polski Holding Spożywczy jest finalizowany. Powstała instytucja ma reprezentować interesy i przeciwdziałać zmowom cenowym.

ŚwiatRolnika.info: Czy Krajowa Grupa Spożywcza może realnie pomóc rolnikom?

Marek Sawicki: W czym?

ŚwiatRolnika.info: W największych bolączkach polskiego rolnictwa.

Marek Sawicki: Raczy sobie Pan żartować? Czy wie Pan, z jakich podmiotów ma się składać Krajowa Grupa Spożywcza?

ŚwiatRolnika.info: M. in. Elewarr oraz 15 innych podmiotów

Marek Sawicki: Niech Pan wyśle zapytanie do Elewarru, ile w roku minionym,, a więc po ubiegłorocznych żniwach 2021, zakupili pszenicy, rzepaku, owca i jęczmienia, a jaką powierzchnię wydzierżawili wyłącznie podmiotom prywatnym. Z mojej wiedzy akcja skupowa Elewarru była bardzo, bardzo znikoma. Niech Pan wyśle do nich zapytanie, a oni odpowiedzą, ile kupili pszenicy i rzepaku i ile na tym zarobili.

Podmioty prywatne kupowały po 800 złotych, sprzedając w tej chwili po 2 tys. złotych. Elewarr wynajmował tym podmiotom powierzchnie. Poza tym pojemność magazynowa tego podmiotu jest tak nieduża w stosunku do całego polskiego rynku, że sięga dosłownie kilku procent. Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza, w której podmiotem dominującym ma być Polski Cukier i spółki nasienne. Spółki nasienne hodowlane z racji swej istoty zawsze wymagały dofinansowania od państwa i sponsoringu państwa, a nie odwrotnie.

Nie są to spółki, które mają charakter dochodowy i nie są to spółki, które kształtują i oddziałują na rynek. Nie wiem, w jaki sposób wicepremier Sasin chce stworzyć grupę, która będzie oddziaływała na rynek i podmioty w Polsce.

Przez ostatnie 7 lat ponad 500 podmiotów przetwórczych z branży rolniczej zmieniło właściciela bądź upadło Żadnej z tych spółek nie kupił Skarb Państwa. Kilka kupili Chińczycy. W mojej ocenie szybciej Chińczycy stworzą Narodowy Holding Spożywczy w Polsce niż wicepremier Sasin.

ŚwiatRolnika.info: Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, stwierdził, że "spółka, według wszystkich analiz, zarówno ministerstwa, jak i doradców przy procesie powołania spółki, ten podmiot ma generować przychody w wysokości ok. 3,5 mld zł rocznie". Wierzy w to Pan?

Marek Sawicki: Niech Pan sprawdzi, ile Krajowa Spółka Cukrowa generuje rocznie przychodów. W mojej ocenie niewiele mniej robi wspomniana spółka. Jeśli podliczymy do tego osiem spółek nasiennych, to oczywiście też. Tylko one mają inny charakter. Nie kształtują rynku. Krajowa Spółka Cukrowa oddziałuje na kilkanaście tysięcy gospodarstw produkujących buraki i nie uczestniczy w całym rynku spożywczym poza obrotem cukrem.

ŚwiatRolnika.info: Po co nam w takim razie Krajowa Grupa Spożywcza?

Marek Sawicki: Jak to po co? Czy Pan nie wie, że żyjemy w państwie, które wraca do PRL we wszystkich swoich zakresach? Mniej samorządności, mniej prywatności itd. Znowu powstaje jakaś grupa państwowa. Minister rolnictwa przekazuje ją ministrowi aktywów państwowych po to, tylko żeby wymienić zarządy, bo poprzednie się znudziły, a nowe muszą zarobić kasę. Starym zarządom trzeba wypłacić odprawy i gdzieś tych ludzi poumieszczać. Gdyby z tych 500 podmiotów, które zmieniło właściciela, czy upadło w ciągu rządów PiSu, chociaż 50 PiS kupił i na bazie podmiotów przetwórczych tworzył Krajową Grupę Spożywczą, to ja to rozumiem. Nie da się stworzyć Krajowego Holdingu Spożywczego na bazie spółek nasiennych i Krajowej Spółki Cukrowej.

Czytaj także: Norbert Kaczmarczyk: Narodowy Holding Spożywczy będzie kluczowy


Autor: Świat Rolnika

Monika Przeworska: Europę czeka kolejny kryzys migracyjny


Autor: Oliver Pochwat

Grzegorz Chocian: W interesie Polski jest retencjonowanie wody


Autor: Polska Agencja Prasowa

Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie


BULT SMOGOWICZE