PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Marek Sawicki: Moje pokolenie ze schabowego nie zrezygnuje

Marek Sawicki: Moje pokolenie ze schabowego nie zrezygnuje

Autor: Oliver Pochwat 2022-05-11 11:00:00
Marek Sawicki

Marek Sawicki skomentował inicjatywę obywatelską pod nazwą "End The Slaughter Age". Jej celem jest zlikwidowanie w Unii Europejskiej hodowli zwierząt.

Twórcy inicjatywy mają rok na zebranie minimum miliona wymaganych podpisów z najmniej siedmiu krajów Unii Europejskiej. Jeżeli im się to uda, to Komisja Europejska będzie musiała rozpatrzyć wniosek w tej sprawie.

ŚwiatRolnika.info: Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zarejestrowanie nowej unijnej inicjatywy obywatelskiej. Jej celem jest zlikwidowanie hodowli zwierząt w Unii Europejskiej do celów służących człowiekowi.

Marek Sawicki: Myślę, że niebawem powinien paść wniosek o zakaz rozmnażania się komarów, bo to nam ludziom również przeszkadza. Następnie włączyłbym w to kleszcze. Uważam, że środowisko, które złożyło taką inicjatywę, musi robić więcej. Prawa zwierząt to zdecydowanie za mało. Ludzie muszą się czymś zająć.

ŚwiatRolnika.info: Złożony wniosek jest śmieszny. Jednak za kilka lat może okazać się rzeczywistością.

Marek Sawicki: Za kilka lat. Wiemy o tym, że najlepsze białko jest z owadów, więc zacznie się hodowla owadów i będziemy jeść owady zamiast schabowego. Póki co moje pokolenie ze schabowego z pewnością nie zrezygnuje.

ŚwiatRolnika.info: Mam nadzieję, że moje pokolenie tez nie zrezygnuje ze schabowego. Jeśli rozmawiamy jednak o białku, to inicjatorzy tego wniosku przekonują, że lepiej jeść mięso sztuczne lub dania warzywne imitujące mięso.

Marek Sawicki: I jednocześnie to samo środowisko mówi, że nie można sztucznie zapładniać krów, bo odbiera się im przyjemność.

ŚwiatRolnika.info: Gwałci się je…

Marek Sawicki: To, czy chcą jeść sztuczne mięso, czy nie to ich sprawa. Niech się zastanowią. Oczywiście jest pewne, że zwierzęta konkurują z nami o pożywienie roślinne, ale człowiek jest tak skonstruowany i genetycznie uwarunkowany, że białka zwierzęcego. Ci wszyscy uprawiający weganizm mają duże problemy zdrowotne. Każdy ma wybór, jak chce żyć i co chce jeść. Ja nikomu nie będę zaglądał do talerza.

ŚwiatRolnika.info: Inicjatorzy akcji twierdzą, że rolnictwo odpowiada za katastrofę klimatyczną. Rolnik znowu kozłem ofiarnym?

Marek Sawicki: To jest totalna bzdura. Mogę z tym środowiskiem usiąść i im udowodnić, że produkcja zwierzęca może być nie tylko zero emisyjna, ale może dawać również dodatnie elementy, jeśli chodzi o produkcje tlenu. Jeśli byśmy przerobili wszystkie produkty uboczne i odpadowe na biogaz, a osad pofermentacyjny użyli jako nawóz, to będziemy wzbogacać glebę i bilansie CO2 w produkcji zwierzęcej wyjdziemy na plus. To trzeba tylko zrobić. Oni nie wiedzą, że tak można.

ŚwiatRolnika.info: Albo nie chcą wiedzieć…

Marek Sawicki: Każdy musi jakoś zaistnieć. Jedni się ubierają, inni się rozbierają, a jeszcze inni piszą do Brukseli "ciekawe" rzeczy. Ja bym im polecił jednak złożenie kolejnego wniosku ws. komarów i kleszczy.

Czytaj także: Szczepan Wójcik o finansowaniu NGO’sów: Czas przestać się bać!


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ardanowski: Przez wojnę w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Ukraina powinna miesięcznie eksportować 5 mln ton zboża


Autor: Sebastian Wroniewski

Ardanowski: Zielony Ład należy natychmiast zawiesić


BULT SMOGOWICZE